Netanjahu víta rozhodnutie USA hlasovať proti rezolúcii o Golanských výšinách

18. 11. 2018 19:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu privítal rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v piatok - vôbec prvýkrát - hlasovali proti rezolúcii OSN, ktorá odsudzuje izraelskú okupáciu Golanských výšin.

Netanjahu víta rozhodnutie USA hlasovať proti rezolúcii o Golanských výšinách
Foto: TASR
Popis: Benjamin Netanjahu
reklama

Prijímanie takéhoto uznesenia je na pôde Valného zhromaždenia OSN každoročnou záležitosťou, Washington sa však v minulosti hlasovania zakaždým zdržal.

Agentúra AFP informovala, že Netanjahu v nedeľu na úvod pravidelného zasadnutia svojej vlády vyhlásil, že by sa rád poďakoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a americkej veľvyslankyni pri OSN Nikki Haleyovej "za ich dôležité a správne hlasovania, ktoré je úplne v súlade s mojou politikou".

Nezáväzná rezolúcia bola tentoraz prijatá v pomere 151 ku dvom hlasom, pričom proti boli len Spojené štáty a Izrael, informovala tlačová agentúra AFP. Štrnásť krajín sa zdržalo hlasovania.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová označila túto rezolúciu za "zbytočnú" a "zjavne zaujatú proti Izraelu". Poukázala pritom na "pokračujúce páchanie zverstiev sýrskym režimom" a "významné hrozby pre medzinárodnú bezpečnosť, predstavované ničivým vplyvom iránskeho režimu v Sýrii".

Golanské výšiny sú považované za okupované územie Sýrie.    

Izrael obsadil Golanské výšiny - súčasť Sýrie - v roku 1967 počas tzv. šesťdňovej vojny a jednostranne ich anektoval v roku 1981. Mierové sily OSN hliadkovali v nárazníkovom pásme medzi Sýriou a Izraelom v rokoch 1974-2012. Hranica bola po celé desaťročia pokojná, kým v roku 2011 nevypukla vojna v Sýrii.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…