Netanjahu: Budeme sa usilovať o to, aby Spojené štáty uznali našu zvrchovanosť nad údolím Jordánu

27. 12. 2019 16:27

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predstavil v piatok niekoľko ďalekosiahlych plánov vrátane zámeru získať uznanie Spojených štátov, pokiaľ ide o izraelskú "zvrchovanosť" nad časťami okupovaného Predjordánska. Urobil tak po tom, ako vo štvrtkových vnútrostraníckych voľbách obhájil svoje vedúce postavenie v pravicovom zoskupení Likud (Jednota), informovala tlačová agentúra DPA.

Netanjahu: Budeme sa usilovať o to, aby Spojené štáty uznali našu zvrchovanosť nad údolím Jordánu
Foto: TASR
Popis: Benjamin Netanjahu
reklama

"Budeme sa usilovať o to, aby Spojené štáty uznali našu zvrchovanosť nad údolím Jordánu a všetkými (izraelskými) osadami v oblasti Judey a Samárie," povedal 70-ročný Netanjahu pred jasajúcimi priaznivcami po opätovnom zvolení za predsedu Likudu.

Judea a Samária sú biblickými geografickými pomenovaniami, ktoré používajú izraelskí lídri na označenie pravého brehu Jordánu - malého palestínskeho územia, ktoré Izrael okupuje už 50 rokov a kde žije vyše 400.000 židovských osadníkov.

Netanjahu tiež spomenul uzavretie "historického obranného paktu" so Spojenými štátmi, pokiaľ jeho strana zvíťazí v nasledujúcich parlamentných voľbách naplánovaných na 2. marca 2020.

Izrael tiež podľa neho "konečne zastaví Irán" a bude sa snažiť o uzavretie mierových dohôd s arabskými štátmi. Netanjahu v straníckych primárkach presvedčivo zvíťazil so ziskom 72,5 percenta hlasov.

Posilnilo sa tak jeho postavenie v strane, ktorej dominuje už 20 rokov. Netanjahu teraz zostane premiérom do marcových parlamentných volieb, ktoré budú tretími za posledný rok.

Prieskumy však naznačujú, že aj tieto voľby zrejme povedú k politickému patu.

Likud a centristická strana Kachol lavan (Modrá a biela) skončili v predošlých marcových a septembrových parlamentných voľbách s tesnými výsledkami, pričom ani jedna nedokázala v parlamente zostaviť koalíciu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…