Nesrovnal o odvolaní vo veci hazardu: Pevne verím, že budeme úspešní

    0
    Ivo Nesrovnal (Autor: TASR)

    “Spoločne s právnym oddelením magistrátu i externými právnymi expertmi sme sformulovali text odvolania voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý podľa nášho názoru obsahuje zákonné pochybenia,” uviedol Nesrovnal na margo verdiktu o nezákonnosti mestského všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu. Poukázal pritom aj na to, že v dôvodovej časti rozhodnutia sa súd vyjadruje k tomu, čo nie je súčasťou textu žaloby. “V správnom súdnictve sa má súd vysporiadať a posúdiť len návrh žalobcu,” upozornil primátor. Argumentácia hlavného mesta v podanom odvolaní sa podľa jeho slov opiera aj o medzinárodnú jurisdikciu. “Pevne verím, že budeme úspešní,” povedal o podnete, ktorým sa bude zaoberať Najvyšší súd (NS) SR.

    Informoval aj o tom, že hlavné mesto požiadalo NS, aby odložil účinnosť rozhodnutia krajského súdu dovtedy, kým sám vo veci definitívne nerozhodne. “Vyjadrenie sme ešte nedostali,” priznal Nesrovnal. Mesto takisto požiadalo, aby NS rozhodol v lehote pol roka. Táto žiadosť súvisí s právnym režimom týkajúcim sa napadnutého všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu. “Rozhodnutím krajského súdu stratilo VZN účinnosť, mesto teda nemôže podľa neho postupovať, ešte pol roka však ostáva v platnosti,” ozrejmil Nesrovnal.

    “Ak teda súd rozhodne do pol roka, a ako my veríme v náš prospech, vrátime sa do stavu, keď sme mohli postupovať podľa prijatého VZN. Ak však súd rozhodne po pol roku a bude to aj v náš prospech, museli by sme absolvovať opätovne celý proces prijímania nového VZN,” vysvetlil primátor.

    Zopakoval, že po vyčerpaní možností “právnej cesty” je v hre aj iniciovanie novej petície za zákaz hazardu.

    Primátor priblížil aj finalizáciu projektov revitalizácie Námestia slobody i rekonštrukcie podchodu na Trnavskom mýte. Poukázal pritom na to, že tieto projekty, ako aj ďalšie vrátane revitalizácie Dunajského či Tyršovho nábrežia, ale aj projekt bikesharingu či obnovy národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičova tepláreň, sú výsledkom zmeny vo vzťahu medzi hlavným mestom a developermi. “Na rozdiel od minulosti je to teraz mesto, ktoré si určuje podmienky, za ktorých sa môžu realizovať investície. A tou prvou a základnou je to, čo z tej investície bude mať Bratislava a Bratislavčania,” zdôraznil Nesrovnal. Pri dokončení podchodu na Trnavskom mýte spomenul i to, že výsledok by mal určiť aj akúsi kvalitatívnu latku pre revitalizáciu ďalších objektov, ktoré sú súčasťou Trnavského mýta, vrátane Novej tržnice. Nesrovnal v tejto súvislosti avizuje ambíciu urobiť na projekt modernizácie známej stavby medzinárodnú súťaž, tak ako tomu bolo v prípade Námestia slobody.

    Bratislavský primátor spomenul tiež pokračujúci dialóg o zvýšenej ochrane lesov v okolí hlavného mesta, preferovanie ich rekreačnej funkcie aj na území, ktoré nemajú v správe Mestské lesy Bratislava, ale štát. Rozhovory s predstaviteľmi Lesov SR, agrorezortu i ministerstva životného prostredia označil za konštruktívne a ústretové. “Je vytvorená pracovná skupina, pravidelne komunikujeme s cieľom dostať ochranu lesov v okolí Bratislavy na úroveň, ktorá platí pre Národný park,” uviedol Nesrovnal v Tablet.TV.

    - Reklama -