Nesprávajme sa ako vazali Američanov, udrel Juncker do Trumpa

2. 6. 2017 8:01

Spojené štáty sa rozhodli odstúpiť od klimatickej dohody, ktorú sa podarilo vlani na jeseň dosiahnuť na summite v Paríži. Oznámil to prezident Donald Trump a z Európy sa na šéfa Bieleho domu zniesla vlna kritík. Ešte pred rozhodnutím sa k veci vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Nesprávajme sa ako vazali Američanov, udrel Juncker do Trumpa
Foto: TASR
Popis: Jean-Claude Juncker
reklama
Juncker sa rozhodol poučiť Trumpa, že nemôže len tak jednoducho odstúpiť od dosiahnutých a podpísaných dohôd. Prezidenta USA varoval, že proces odstúpenia od takejto dohody potrvá tri až štyri roky. Nechýbala pritom narážka na to, že Trump zrejme nepochopil, ako takéto medzinárodné dohody fungujú. 
 
Klimatická dohoda vstúpila do platnosti v novembri 2016. „Američania nemôžu len tak odstúpiť od dohody o ochrane klímy. Toto nastavenie, že ja som Trump, ja som Američan, Amerika v prvom rade a ja odstupujem od dohody, to sa jednoducho nestane,“ povedal Juncker rozhodne. 
 
Do Junckerovho prejavu sa ozval aj smiech, keď šéf EK hovoril, ako sa Trumpovi snažili dôležitosť dohody vysvetliť. „Snažili sme sa to Trumpovi vysvetliť v jasných nemeckých vetách v Taormine,“ vyhlásil Juncker a mikrofóny zachytili smiech ľudí v sále. 
 
„Zákon je zákon a ten sa musí dodržiavať. Nie všetko, čo je zákon a nie všetko, čo je medzinárodná dohoda, musí byť falošná správa a s tým sa musíme zmieriť,“ uviedol šéf EK v odkaze na Trumpove vyjadrenia o údajne falošných správach, ktoré o ňom vraj šíria niektoré médiá. „Som proti tomu, aby sme sa správali ako vazali Američanov,“ dodal s tým, že ak USA odstúpia od dohody, EÚ by sa mala postaviť na odpor a povedať, že to tak nejde. 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…