Nesplnené sľuby a chybná Ficova taktika? Učitelia chcú, čo nedostali pred rokmi

25. 1. 2016 8:35

Štrajk pár týždňov pred voľbami vždy vyzerá podozrivo. Za dnešný štrajk učiteľov si však Fico môže do veľkej miery sám, pričom to mohol mať už dávno za sebou. Vo svojom komentári pre Aktuality.sk to tvrdí Dag Daniš.

Nesplnené sľuby a chybná Ficova taktika? Učitelia chcú, čo nedostali pred rokmi
Foto: SITA
Popis: Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico

Nespokojní učitelia totiž ohlásili veľký štrajk už v novembri 2012. Teda krátko po nástupe vlády Smeru. Nakoniec však po Ficovom zákroku školské odbory zo štrajku vycúvali. Komentátor pripomína, že staronový premiér si vtedy zavolal šéfa školských odborov Pavla Ondeka, ktorý po stretnutí oznámil, že od štrajku odstupuje. Odborársky bos tak spravil bez toho, aby vláda učiteľom splnilna jedinú požiadavku.

Až neskôr sa ukázalo, že Fico a Ondek nie sú rivali, ale spojenci. Šéf školských odborov Ondek v roku 2010 kandidoval za Smer v komunálnych voľbách. Po voľbách sa stal poslancom za Smer. A zástupcom starostu Raslavíc, ktorý bol tiež zvolený s podporou Smeru,“ tvrdí Daniš.

Učitelia v roku 2012 požadovali zvyšovanie platov tak, aby dosahovali 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu na Slovensku. Snahu o dosiahnutie 1,2-násobku deklaroval bývalý minister školstva Dušan Čaplovič, ako aj súčasný minister Juraj Draxler.

A kam sa učitelia dostali od roku 2012 do roku 2016? Nikam. Platy im síce mierne rástli (raz o päť percent, potom o štyri). Z pôvodných požiadaviek sa však nesplnilo vôbec nič. Platy učiteľov v roku 2016 nie sú ani len na začiatku intervalu 1,2- až 1,6-násobku priemernej mzdy. Sú stále pod ním,“ dodáva Daniš.

Celý komentár nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

19:26 VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

Predseda, KDH, Alojz Hlina, reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí A…