Neskoro! Kritizuje opozícia Kaliňákovo rozhodnutie vzdať sa mandátu poslanca. Kriminálnik odchádza, zločiny ostávajú, zaznelo

    0
    Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer- SD) (Autor: TASR)
    “Zistil som, že dlh, ktorý voči rodine mám, je ďaleko väčší a mal by som ho splácať. Odchádzam z parlamentu, do konca roka chcem odovzdať list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) o tom, že sa vzdávam mandátu,” avizoval vo štvrtok poslanec Smer SD a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.
     
    Podľa Kaliňáka je človek bez mandátu slobodnejší, môže oveľa viac hovoriť a viac sa brániť. “Chcem brániť dobré meno Smeru-SD aj jednotlivých predstaviteľov. Obnovím si aj advokátsku licenciu,” uzavrel s tým, že v strane Smer-SD ako jej spoluzakladateľ ostáva.

    Neskoro! Odkazuje opozícia

    Líder SaS Richard Sulík reagoval prostredníctvom sociálnej siete na Kaliňákovo vyhlásenie len veľmi stručne. „Neskoro,“ zhrnul Sulík svoj názor jedným slovom. “Jediné, čo je dôležité, je, aby tohto človeka stihol spravodlivý trest,” dodal následne Sulík, ktorý sa chce postarať o to, aby mali orgány činné v trestnom konaní úplne rozviazané ruky aj v prípade Kaliňáka. 

    Podobne stručná bola aj jeho kolegyňa z SaS Natália Blahová. „Keď vás po nociach mátajú cudzie trezory“ zhodnotila liberálna poslankyňa rozhodnutie exministra vnútra. Zvlášť vypichla Blahová Kaliňákovo zdôvodnenie, že sa chce „venovať rodine“, na ktoré reagovala na internete prostredníctvom obrázka zobrazujúceho „mafiánsky klan-rodinu“.

    Zhovorčivejší ako jeho spolustraníci bol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Ten je presvedčený, že aj keď kriminálnik odíde, zločiny ostávajú. „Ktorýkoľvek kriminálnik sa môže snažiť stratiť z očí. Jeho zločiny, ktoré spáchal alebo kryl, však zostávajú,“ napísal Galko. 

    SaSkár Jozef Rajtár, ktorý s Kaliňákom prichádzal do konfliktu azda najčastejšie hovorí, že exministra k odchodu dotlačili vlastní. “Nakoniec ho k tomuto kroku dotlačili vlastní, pretože im bol na obtiaž. Podobne, ako im je na obtiaž aj Fico, no jeho sa im ešte nepodarilo vytlačiť. Tiež by som si želal, že okrem toho, aby spokojne odišiel, bol by aj normálnym spôsobom vyšetrovaný a prípady, kde by mal svedčiť, by mali byť úspešne dotiahnuté do konca,” upozornil poslanec.

    Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová je rovnako ako Sulík presvedčená, že tento krok zo strany bývalého ministra prichádza neskoro. Zároveň dodáva, že ide iba o minimálne gesto slušnosti voči občanom. „Robert Kaliňák mal vo svojom rezorte obrovské kauzy. Pri poslednej z nich, únose cudzieho štátneho príslušníka, bolo na operáciu cudzej tajnej služby zneužité vládne lietadlo a pravdepodobne aj policajti. Tieto fakty svedčia o tom, že buď bol Robert Kaliňák neschopným ministrom, ktorý svoj rezort nemal pod kontrolou, alebo o všetkom vedel, čo je ešte horšia alternatíva. Okrem iného počas svojho pôsobenia na poste ministra vnútra obchodoval s daňovým podvodníkom Bašternákom. Vzdanie sa mandátu je minimálnym gestom slušnosti voči občanom Slovenskej republiky. Toto gesto však prichádza neskoro,“ myslí si Remišová. 

    Slobodná vôla, osobné rozhodnutie

    Jaroslav Paška z SNS hovorí predovšetkým o slobodnej vôli. “Je to jeho osobné rozhodnutie a zrejme si dobre zvážil, ako chce v nasledujúcom roku pokračovať vo svojej kariére. Zrejme chce využiť možnosť, ktorú má nakoniec každý poslanec, že ak sa bude cítiť lepšie v budúcom roku a aj do konca volebného obdobia mimo politiky, tak môže túto možnosť využívať. On sám má bohaté skúsenosti z politiky a aj z manažovania ministerstva vnútra a povedal by som aj z politickej práce. Je vyslovene na ňom, či po tomto volebnom období sa rozhodne pokračovať v politike alebo zostane aktívny v politike v strane Smer. To je vyslovene jeho slobodná voľba,” uviedol národniar. 

    Z tábora Smeru sa zhodne ozýva, že ide o osobné rozhodnutie Roberta Kaliňáka. Martin Glváč doplnil, že Kaliňák toto rozhodnutie už aj dlho avizoval. Dušan Jarjabek vyjadril nad exministrovým odchodom z funkcie poslanca aj ľútosť. „Samozrejme mi to môže byť ľúto viac či menej. Uvedomujem si totiž, čo všetko pán Kaliňák spravil ako minister vnútra, a mám taký pocit, že o to viac sa teraz bude venovať svojej profesijnej činnosti a hlavne tomu, čo povedal na poslednom sneme.

    A to, že avizoval, že sa bude viac zaoberať ochranou Smeru a jeho značky, čo u nás všetkých vzbudilo potešenie, že sa začíname uberať aj týmto smerom. Všetko dobré, čo sa spravilo, treba chrániť proti tejto veľmi čiernobielej demagógii, čo tu vznikla.  Tu vidím veľké miesto aj pre pána Kaliňáka, ktorý má v tejto oblasti ako právnik veľké skúsenosti,” dodal predseda kultúrneho výboru Jarjabek. 

    Účelové, alebo vyhorenie?

    Šéf Sme rodina Boris Kollár je podstatne skeptickejší.”Som zvedavý, či to nie je účelové. Čo ak má niečo vyplávať von, tak to radšej rýchlo ukončí, aby z toho nebol veľký škandál. Ak nepôjde o tento prípad, je vecou každého poslanca, ako naloží so samotným mandátom. Treba ale povedať, že ten mandát dostal od ľudí, aby tam bol štyri roky, ja by som povedal, že ak tam nie je nejaký vážny dôvod, napríklad korupčný, či niečo iné dôležité, tak je to taký pľuvanec do tváre ľudí, ktorí mu verili a dali mu preferenčné hlasy. Zo širšieho pohľadu, že chce položiť mandát, súhlasím, no s tým, že to mal za tie jeho kauzy urobiť už dávno,” myslí si Kollár. 

    Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska si myslí, že ide iba o dôsledok vyhorenia, ktoré sme u Kaliňáka mohli pozorovať podľa jeho názoru už dlhšie. „On sám o sebe vyhlásil, že je v politickom dôchodku a na základe toho už má toho asi dosť. Druhá vec je, že sa hovorí o pomerne turbulentných vzťahoch vnútri Smeru. Ten nedávny stranícky snem strany, podľa toho čo som ja počul, bol harmonický len na oko a vnútri to vrie,“ zdôvodnil svoj postoj Poliačik.

    „Predpokladám, že vyvodzovanie politickej zodpovednosti aj na úrovni podpredsedov strany je súčasťou tohto vrenia. Pán Kaliňák má jedinečnú možnosť, popritom všetkom zlom, čo sa spája s jeho pobytom politike, že bude možné si zapamätať aj tie dobré veci. Keď sa ľudia ohliadnu naspäť po takých 20 rokoch, tak to skóre síce nebude vyrovnané, ale bude tam aspoň dačo pozitívne. Ak by ale ešte v politike zotrvával ďalej či zvažoval nejakú ďalšiu ústavnú funkciu, tak by sa podobne ako na pána Fica bude lepiť len tá negatívna stopa a skončí ako niekto, koho si história v dobrom svetle nezapamätá,“ zhrnul liberál. 

     

     

    - Reklama -