Nepredávajte zbrane Turkom. Diplomati EÚ odsúdili inváziu

14. 10. 2019 17:29

Diplomati členských krajín EÚ v pondelok jednomyseľne odsúdili tureckú ofenzívu v severnej časti Sýrie a vyzvali všetky členské štáty, aby zastavili predaj zbraní do Turecka, ako to už urobili Francúzsko a Nemecko.

Nepredávajte zbrane Turkom. Diplomati EÚ odsúdili inváziu
Foto: TASR
Popis: Na snímke konvoj ťažkej techniky tureckej armády v meste Akcakale na turecko-sýrskej hranici po začiatku vojenskej operácie Mierová jar v severnej Sýrii
reklama

Na spoločnom stanovisku sa zhodli ministri zahraničných vecí, ktorí rokujú v Luxemburgu vo formáte Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC).

Ministri v pondelok prerokovali vojenskú ofenzívu Turecka proti kurdským milíciám v severnej Sýrii a diskutovali aj o možnosti uvalenia sankcií na Ankaru. Tureckú vládu vyzvali, aby ukončila ofenzívu v Sýrii, ktorá podľa EÚ môže viesť k novej humanitárnej kríze, novej vlne utečencov a aktivizácii bojovníkov Islamského štátu (IS).

Na programe ministerského stretnutia sú aj snahy Turecka ťažiť zásoby zemného plynu v cyperských výsostných vodách v Stredozemnom mori. Tieto aktivity v júli viedli k tomu, že EÚ pozastavila s Ankarou rokovania o dohode o letectve, zrušila niektoré politické stretnutia na vysokej úrovni a znížila finančné prostriedky pridelené krajine ako kandidátskemu štátu na vstup do EÚ. Únia rovnako obmedzila úvery Turecku poskytované Európskou investičnou bankou (EIB).

Doteraz navrhovali zintenzívnenie sankcií voči Turecku iba Cyprus a Grécko, po najnovšej tureckej ofenzíve na severe Sýrie sa k nim pridalo napríklad aj Švédsko, ktoré požaduje embargo na predaj zbraní do Turecka na úrovni EÚ.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas už koncom minulého týždňa oznámil, že jeho krajina zastaví dodávky zbraní do Turecka, lebo by mohli byť použité na ofenzívu proti Kurdom v Sýrii. Turecko je najväčším odberateľom nemeckých zbraní v rámci NATO.

Tlačová agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že v priebehu posledných rokov sa Turecko stalo čoraz menej závislým od krajín EÚ, pokiaľ ide o potreby v oblasti obrany.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…