Nepoužívajte slovo „migrant“, vyzýva televízia všetky médiá. Je vraj neľudské

23.8.2015 16:43

Arabská televízia al-Džazíra sa rozhodla, že v budúcnosti už nebude používať slovo „migrant“, lebo ľudí, ktorí dnes v obrovských počtoch utekajú aj do Európy, vraj odľudšťuje a dáva možnosť štátom, ktoré sú žiadané o pomoc, aby dali ruky preč od utečencov. Arabská televízia zároveň žiada, aby aj ostatné médiá prestali slovo „migrant“ používať.

Nepoužívajte slovo „migrant“, vyzýva televízia všetky médiá. Je vraj neľudské
Foto: repro youtube, mg
Popis: Ilustračná fotografia - utečenci

„Predstavte si, že ráno zobudíte svoje deti. Predstavte si, ako im pripravujete jedlo a ako ich obliekate. Predstavte si, ako zaplietate svojej dcérke vlasy do vrkôčika a dohadujete sa so svojím synom, ktorý pár topánok si má obuť. A teraz si predstavte, že neskôr v ten istý deň navliekate ich krehké telá do záchranných viest a beriete ich do gumeného člna. Premýšľate o príbehu, ktorým  by ste ich utešili. Skúste si predstaviť emocionálnu silu, ktorú musíte vynaložiť, aby ste sa na nich dokázali usmiať a skryť svoj vlastný strach. Aký by to bol asi pocit, keby vás pri vašom zúfalom úteku pred vojnou médiá necitlivo označili za ‚migrantov‘?“ napísal Barry Malone z televízie al-Džazíra vo svojom štvrtkovom príspevku na webe. Informuje o tom server Echo24.cz.

Slovo migrant vraj v tých, ktorí ho počujú alebo čítajú, vzbudzuje niečo nepríjemné. Údajne v ľuďoch vyvoláva pocit, že sa takto označených ľudí majú skôr strániť a nie im pomáhať. Mali by si to uvedomiť médiá aj politici a tento pojem prestať používať. Musia vedieť, že utečenci utekajú pred hrozbami vojny, nie sú to ľudia, ktorí sa rútia za vyšším zárobkom. Utekajú o život.

Keď o nich hovoríme ako o migrantoch, vraj len dávame politikom priestor na to, aby o zúbožených ľuďoch hovorili ako o škodcoch, pre ktorých nie je v EÚ miesto.

autor: mp

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ParlamentníListy.cz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

0:00 Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

Aktuálna situácia okolo ochrankárov nie je štandardná. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televí…