Neporiadok v armáde? Gajdoš nariadil kontrolu všetkých náhradných leteckých dielcov

24.4.2018 15:30

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) nariadil vykonať celkovú kontrolu náhradných dielcov pre armádne vrtuľníky a lietadlá v skladových zásobách všetkých leteckých základní. V utorok o tom informoval členov Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Kontrola sa uskutoční v súvislosti s dočasným pozastavením prevádzky vrtuľníkov Mi-17, ku ktorému došlo 22. februára 2018.

Neporiadok v armáde? Gajdoš nariadil kontrolu všetkých náhradných leteckých dielcov
Foto: TASR
Popis: Armádny vrtuľník Mi-17

K nariadeniu kontroly viedli ministra podľa jeho slov zistené "administratívno-technické nedostatky". Do konca apríla bude vykonaná kontrola v leteckých základniach a do konca júna kontrola vo vojenských skladoch Ozbrojených síl SR v Nemšovej a v Poprade.

"Na základe týchto zistení prijmem opatrenia pre zlepšenie evidencie a starostlivosti o zásoby, ale zároveň, samozrejme, vyvodím dôsledky a v prípade, že bude potrebné vyšetrovanie orgánmi činnými v trestnom konaní, tak prijmem aj tieto opatrenia," povedal Gajdoš médiám po skončení výboru.

Minister poslancom vysvetlil, že o pozastavení prevádzky vrtuľníkov rozhodol z dôvodu bezpečnosti posádok vrtuľníkov. Medializované informácie, že sa v nich nachádzali neoriginálne súčiastky, nepotvrdil, je to podľa neho len "polopravda" a skutočnosť preukáže až kontrola. Problém bol celkovo s troma vrtuľníkmi Mi-17. Výrobcovia súčiastok na Ukrajine a v Rusku avizovali nezrovnalosti v dokumentoch s súčiastky vrátili.

V jednom z vrtuľníkov bol problém s tzv. reduktorom. Gajdoš potvrdil, že problematická súčiastka bola namontovaná vo vrtuľníku, s ktorým sa lietalo. "Potvrdilo sa to, že to môže byť administratívna chyba, a preto boli tieto náhradné diely vrátené a len čo bude uvedená záležitosť došetrená, budú prijaté opatrenia," ozrejmil.

Vysvetlenia ministra zobral výbor na vedomie. Opoziční poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Milan Krajniak (Sme rodina) ocenili rozhodnutie pozastaviť letovú prevádzku vrtuľníkov. Podľa Galka mal však Gajdoš trestné oznámenie podať hneď.

"S týmto vysvetlením nie som spokojný a budem trvať na tom, aby sa to dotiahlo do konca. Ak je pravda, že nejaká firma tam dodala a namontovala neoriginálny dielec, tak potom sa bavme v trestnoprávnej rovine aj voči predstaviteľom tejto firmy, aj voči ľuďom z ministerstva obrany, ktorí také niečo umožnili, ale bavme sa aj o tom, či takáto firma má mať do budúcnosti bezpečnostnú previerku," uviedol Galko. Na výbore sa mu nepodarilo presadiť uznesenie zaväzujúce ministra informovať o výsledku kontroly.

Galko tiež považuje za dôležité, že minister na výbore priznal, že vrtuľníky ministerstva vnútra, ktoré nahradili dočasne armádne vrtuľníky, nedisponujú prístrojmi zabezpečujúcimi lokalizáciu lietadiel v prípade havárie. "Naozaj to vyzerá tak, že ten problém v tom čase so zabezpečením našich záväzkov jednoznačne bol," povedal Galko.

Minister však naďalej trvá na tom, že bolo potrebné podať v tejto súvislosti trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy. "To je realita, nech to vyhodnotia tí, ktorí za to zodpovedajú z hľadiska toho, či bol porušený zákon, alebo nie," doplnil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Predčasné voľby nebudú. Ústavný zákon plénom neprešiel. Koalícia sa nechce pozrieť do zrkadla, nemá na to odvahu, tvrdia opoziční poslanci

12:30 Predčasné voľby nebudú. Ústavný zákon plénom neprešiel. Koalícia sa nechce pozrieť do zrkadla, nemá na to odvahu, tvrdia opoziční poslanci

Predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR sa konať nebudú. Poslanci NR SR v utorok nepodporili opozič…