Nenávidel komunistov, hlavne tých ruských. Český emigrant opísal svojho šéfa z Toronta

26.12.2017 7:05

Pekného slova na nich nemal. Bol poriadny živel na ľade, ale aj v živote. A okrem toho nenávidel komunistický režim. Príbeh českého hokejového búrliváka Miroslava Fryčera by pokojne mohol byť aj sfilmovaný, toľko toho v živote okúsil. V dobrom aj v zlom. Zaujímavý pohľad na režim v niekdajšom Československu, ako aj na svoje pôsobenie v Severnej Amerike ponúka vo svojej autobiografii.

Nenávidel komunistov, hlavne tých ruských. Český emigrant opísal svojho šéfa z Toronta
Foto: Youtube/Martin Vargic
Popis: Komunistický kosák a kladivo.

Búrlivák, ktorého športové umenie nie je v našich zemepisných šírkach adekvátne docenené. Dnes už 58-ročný exhokejista sa rozhodol spolu s rodinou zariskovať a začiatkom 80. rokov cez Švajčiarsko utiekol do Kanady.

V kolíske hokeja si talentovaný krídelník splnil svoj sen, ktorým bolo zahrať si v najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta - NHL.

Démon alkohol

V zámorí sa Fryčerovi mimoriadne darilo, vo vlasti sa však, z pochopiteľných dôvodov, o jeho kvalitných výkonoch na ľade neinformovalo.

Len pre zaujímavosť, rodák z Opavy nazbieral v NHL dovedna veľmi pekných 341 kanadských bodov.

Okrem ľadu sa však šikovný borec vedel baviť aj mimo hokejové arény, čo sa mu stalo takmer osudným, keď bola jeho závislosť od alkoholu dôvodom transplantácie pečene.

Fryčer si v Severnej Amerike užil divokú mladosť. Zdroj: Facebook / Museo italiano di hockey ghiaccio 

Kariéru, ako aj Fryčerovu turbulentnú mimohokejovú cestu zhrnul v novej knihe novinár Luboš Brabec. Názov autobiografie je príznačný - Můj divoký hokejový život, pričom zaujímavá je napr. kapitola, v ktorej Fryčer opisuje svojho vtedajšieho šéfa v klube Toronto Maple Leafs Harolda Ballarda.

„V kancelárii mal vystavenú spoločnú fotku s Ronaldom Reaganom a nenávidel komunistov, hlavne tých ruských. To nás spájalo. Spomínam si, ako v zúril, keď v roku 1983 sovietska stíhačka zostrelila juhokórejské civilné lietadlo a všetkých 246 pasažierov zahynulo. Bral to ako osobnú ujmu,“ spomína okrem iného v publikácii Fryčer. 

Pozbierali tigre, slony, opice a museli vypadnúť

Okrem toho pridal v knihe aj nadväzujúcu historku o excentrickom klubovom bossovi, ktorá dokonale charakterizovala jeho postoj.

„Práve sme mali pár dní trénovať v North Yorku na okraji Toronta, pretože halu si pre svoje vystúpenia zarezervoval Cirkus Moskva, ale Harold ich okamžite vyhnal. Rusi pozbierali tigre, slony, opice a museli vypadnúť. Vtedy sa zaprisahal, že pokiaľ bude nažive, žiadny Rusák neprekročí prah Maple Leaf Gardens. A držal sa toho," uzavrel hráč, ktorý ako prvý Čechoslovák štartoval v prestížnom Zápase hviezd.   

Svojrázny majiteľ Toronta Maple Leafs Harold Ballard na dobovej fotografii. Zdroj: Facebook / Lives of the Past in Old Photos

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

0:00 Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

Kanadský premiér Trudeau má problém. Magazín Time vyhrabal starú fotografiu, kde je prezlečený a hla…