Nemecký veľvyslanec ostro kritizoval USA: Medzinárodné právo nie je menu a la carte

24. 7. 2019 9:33

Nemecký veľvyslanec pri OSN Christoph Heusgen v utorok kritizoval blízkovýchodnú politiku Spojených štátov. Washington by podľa neho mal prestať konať tak, že niektoré oblasti medzinárodného práva podporuje a iné ignoruje. Informovala o tom agentúra DPA.

Nemecký veľvyslanec ostro kritizoval USA: Medzinárodné právo nie je menu a la carte
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

"Veríme v silu medzinárodného práva. Neveríme v moc najsilnejšieho. Medzinárodné právo pre nás preto nie je menu a la carte," uviedol Heusgen na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v New Yorku.

Heusgen vyhlásil, že zatiaľ čo sa USA neoblomne venujú určitým otázkam medzinárodného práva (napríklad čo sa týka Severnej Kórey), proti ďalším oblastiam, v ktorých dochádza k porušovaniu uznesenia BR OSN (ako je napríklad výstavba izraelských osád na Západnom brehu) sa však jednoznačne nepostavia, píše DPA.

Vyjadrenia veľvyslanca prišli deň po tom, ako izraelská armáda zdemolovala desiatky príbytkov Palestínčanov vo východnom Jeruzaleme.

BR OSN prijala právne záväznú rezolúciu, ktorá Izrael vyzýva, aby prestal s výstavbou nelegálnych osád. BR OSN odsúdila aj zhabanie území, búranie domov a vysídľovanie palestínskych civilistov.

Ako pripomenula DPA, počas vlády prezidenta Donalda Trumpa sa vzťahy Washingtonu s Izraelom zblížili. Trumpov proizraelský postoj viedol k tomu, že Palestínčania odmietajú, aby sprostredkovateľom mierového procesu na Blízkom východe boli Spojené štáty. 

Počas Trumpovej vlády USA napríklad v marci uznali izraelskú suverenitu nad okupovanými Golanskými výšinami a v máji presunuli svoju ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

23:59 Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

Analytička Tereza Spencerová píše o svete pri rannej kávičke pre server iprima.cz. Okrem iného sa zm…