Nemecký prezident odkazuje: Elity nie sú problémom, obyvateľstvo je problémom

28.6.2016 7:00

Odchádzajúci nemecký prezident Joachim Gauck v nedávnom rozhovore povedal niečo, čo bežných ľudí asi nepoteší. Problémom podľa Gaucka vraj nie sú elity, ale obyvateľstvo ako také.

Nemecký prezident odkazuje: Elity nie sú problémom, obyvateľstvo je problémom
Foto: SITA
Popis: Nemecký prezident Joachim Gauck a kancelárka Angela Merkelová

Gauck poskytol nemeckému telerozhlasu ARD rozhovor pri príležitosti jeho nedávneho vyhlásenia, že už nebude kandidovať na post prezidenta krajiny. Moderátorka Tina Hasselová mu pri rozhovore pripomenula, že podľa štatistík si väčšina Nemcov praje jeho opätovnú kandidatúru.

Politik ďalej vysvetlil, že neexistuje absolútne žiadny dôvod, aby sa ľudia obávali budúceho prezidenta. Vyjadril sa taktiež k rastúcemu nacionalizmu a euroskepticizmu v Európskej únii. „Elity nie sú problémom, obyvateľstvo je v súčasnosti problémom,“ povedal Gauck s tým, že ľudia všetko potrebujú iba lepšie vysvetliť.

Gauck: Elity nie sú problém

Gauck sa možno inšpiroval šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorý v máji vyjadril nespokojnosť s tým, že volení politici robia to, čo od nich voliči očakávajú. „Príliš veľa politikov počúva iba ich národnú verejnú mienku. A keď počúvate vašu národnú mienku, nerozvíjate to, čo by malo byť spoločným európskym cítením… Máme príliš veľa Európanov na polovičný úväzok,“ povedal Juncker.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste

Ďalšie články z rubriky

Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

0:00 Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

Prezident SR Andrej Kiska pri zakladaní novej strany rokuje aj s už existujúcimi politickými subjekt…