Nemecký policajt: Mlátia sa Turci a Kurdi, Iračania a Libanončania. Chodia v tlupách, takže veľká bitka sa strhne raz-dva

    0
    Ilustračná foto. (Autor: flickr.com)

    V ostatných dňoch došlo v Drážďanoch a v Göttingene k hromadným násilným stretom medzi sýrskymi a líbyjskými prisťahovalcami, ale Bliesener odmieta, že by sa dalo hovoriť o všeobecnom náraste násilností. „Takéto štatistiky nemáme k dispozícii. Bezpečne však vieme, že sa zvýšil počet bitiek medzi rôznymi etnickými skupinami. V dôsledku migračnej krízy do Nemecka prišlo mnoho prisťahovalcov a tí si svoje konflikty priniesli so sebou.“

    Skúsený nemecký kriminalista konštatuje, že staré nepriateľstvá medzi jednotlivými etnickými skupinami z krajín Blízkeho východu sa do istej miery presunuli do Nemecka. „Bitky na politických demonštráciách či medzi futbalovými fanúšikmi sa, samozrejme, týkajú aj rodených Nemcov. Tu však hovoríme o bitkách na etnickom základe a s ohľadom na dlhodobú nevraživosť. Napríklad medzi Turkami a Kurdmi či medzi Libanončanmi a Iračanmi.“

    Jedným z hlavných faktorov vzájomnej nevraživosti medzi prisťahovalcami je podľa Bliesenera fakt, že už v utečeneckých táboroch žijú oddelene v skupinkách. „Prisťahovalci sú zvyknutí sa pohybovať vo väčších skupinkách. Často preto stačí veľmi málo a z osobného sporu medzi dvoma osobami sa stáva hromadný konflikt. Kľúčovým aspektom sú všeobecne napäté vzťahy, ktoré už panovali medzi oboma skupinami u nich doma. Eskaláciu spôsobuje aj fakt, že väčšina tých ľudí tu nie je dobrovoľne. Trpeli a sú ďaleko od domova.“

    Úspešné zvládnutie hromadných bitiek medzi odlišnými etnickými skupinami sa podľa Bliesenera nelíši od riešenia bežných konfliktov medzi futbalovými fanúšikmi. „Vždy pomáha, keď polícia vie, kto danej skupine šéfuje. Policajti tak môžu niektoré prípadné budúce konflikty riešiť v predstihu a adresne. Často pomáha aj určitá dávka humoru, ktorá môže zabrániť ďalšiemu vyhroteniu sporu, ktorý sa začal len ako banálna výmena názorov.“

    Ako dopĺňa redakcia magazína Focus, za prvý štvrťrok tohto roka došlo na základe informácií Spolkového kriminálneho úradu k 64 700 prípadom porušenia zákona, do ktorých bol zapojený aspoň jeden cudzinec. V porovnaní s počtom spáchaných trestných činov, ku ktorým došlo v poslednom štvrťroku minulého roka (približne 66 000 prípadov), tak došlo k miernemu poklesu. „V týchto štatistikách najviac figurujú Alžírčania, Maročania a prisťahovalci z afrických krajín, ako sú Gambia, Nigéria alebo Somálsko,“ uzatvára Focus.

    Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

    - Reklama -