Nemecký minister Maas vyzval dnes talianske orgány na prepustenie kapitánky záchrannej lode Sea-Watch 3

1. 7. 2019 20:10

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval v pondelok talianske orgány na prepustenie kapitánky záchrannej lode Sea-Watch 3, ktorú zadržali po tom, ako v noci na sobotu priviezla bez povolenia 40 migrantov do prístavu na ostrove Lampedusa. Argumentoval, že záchrana migrantov je humanitárny, a nie kriminálny čin. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Nemecký minister Maas vyzval dnes talianske orgány na prepustenie kapitánky záchrannej lode Sea-Watch 3
Foto: TASR
Popis: Heiko Maas
reklama

"Z nášho pohľadu môže riadny súdny proces vyústiť len do prepustenia Caroly Racketeovej. Taliansku to dám znova jasne najavo," povedal Maas na margo prípadu kapitánky lode patriacej nemeckej mimovládnej organizácii Sea-Watch.

Racketeovú (31), ktorá je občiankou Nemecka, mali v pondelok predviesť pred súd v meste Agrigento na Sicílii, aby sa zodpovedala z napomáhania ilegálnej imigrácii a kladenia odporu polícii. Loď Sea-Watch 3, ktorá nedostala povolenie zakotviť v Taliansku, údajne pri vstupe do prístavu na Lampeduse vrazila do policajného člna.

Racketeovej v prípade usvedčenia hrozí najviac desať rokov väzenia.

Maas v pondelok novinárom povedal, že nadviazal kontakt s talianskymi orgánmi, aby ich upozornil, že považuje za "neprijateľné" kriminalizovať záchranu migrantov v Stredozemnom mori. Spomínaný prípad tiež podľa neho ukázal, že "dohadovanie sa o rozdelení žiadateľov o azyl (v EÚ) je nedôstojné a musí sa skončiť".

Loď Sea-Watch 3 vyzdvihla 12. júna celkove 53 migrantov pri pobreží Líbye. Talianske orgány neskôr umožnili vstúpiť na územie krajiny 13 osobám, zvyšných 40 však odmietali prijať. V stredu loď vplávala bez povolenia do talianskych vôd i napriek hrozbe vysokej pokuty. Racketeová povedala, že je pripravená ísť do väzenia za to, že migrantov privezie do bezpečia.

Prijatie migrantov z lode Sea-Watch ponúkli Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Luxembursko a Portugalsko. Na podporu organizácie Sea-Watch a kapitánky Racketeovej sa medzitým vyzbieralo viac než milión eur.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…