Nemecký ekonóm varuje. Ide o dvojakú migráciu v jeho krajine. Kto prichádza a kto odchádza?

11. 5. 2019 7:00

Nemecký ekonóm Heribert Dieter v komentári pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung vyhlásil, že Nemecko čaká veľký problém. Naozaj veľký. Na jednej strane do krajiny prichádzajú menej vzdelaní migranti. Horšie však vraj je, že niektorí vzdelaní Nemci svoju krajinu radšej opúšťajú. Odchádzajú napríklad do Švajčiarska. A táto dvojaká migrácia uvrhne podľa ekonóma Nemecko do krízy.

Nemecký ekonóm varuje. Ide o dvojakú migráciu v jeho krajine. Kto prichádza a kto odchádza?
Foto: Hans Štembera
Popis: Nemecká vlajka
reklama

Heribert Dieter nepochybuje, že migrácia zostáva jednou z veľkých európskych tém. Tvrdí dokonca, že francúzsky prezident Emmanuel Macron urobil z migrácie svoju hlavnú predvolebnú tému pred voľbami do Európskeho parlamentu. Zameral sa vraj predovšetkým na integráciu novoprichádzajúcich osôb do európskeho spoločenstva.

Podľa Heriberta Dietera však existuje problém, o ktorom sa až tak nehovorí. Je ním odchod vzdelaných Nemcov z vlastnej krajiny. Nemeckí lekári odchádzajú do Švajčiarska či do Nórska a nemeckí inžinieri neváhajú vyraziť dokonca až do Austrálie. A vychovať si iných lekárov a inžinierov nemeckým školám potrvá nejaký čas. Podľa ekonóma je teda zrejmé, že v Nemecku sa schyľuje k problému.

Keby sa azda niekomu zdalo, že preháňa, mal by sa pozrieť, koľko peňazí pritečie do Nemecka od tých nemeckých pracovníkov, ktorí našli uplatnenie v inej krajine. „Podľa Svetovej banky sa Nemecko v roku 2017 nachádzalo na 9. mieste za tradičnými migrantskými krajinami, ako je India, Čína alebo Filipíny,“ podotkol ekonóm.

„Lekári a inžinieri, ktorí vyštudovali za peniaze nemeckých daňovníkov, maximalizujú svoj osobný prospech, čo je pochopiteľné a legitímne,“ pokračoval Heribert Dieter s tým, že lekári si vo Švajčiarsku, v Dánsku alebo v Austrálii zarobia viac peňazí ako vo svojej rodnej krajine, pričom majú často aj lepšie pracovné podmienky.

Ekonóm sa v texte čuduje, prečo nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn netlačí na zvyšovanie platov nemeckých lekárov. Inú cestu, ako zastaviť ich exodus z Nemecka, Dieter nevidí.

Jens Spahn

Jens Spahn  Zdroj: TASR

Súčasne s tým má dnes Nemecko k dispozícii často málo kvalifikovanú pracovnú silu z Blízkeho východu a z Afriky. Problém je v tom, že nemecký sociálny systém je nastavený tak, že ľudia, ktorí majú vyššie príjmy, do neho odvádzajú vyššie odvody a tí, ktorí majú podpriemerné príjmy, tento sociálny systém naopak využívajú na zvýšenie vlastnej životnej úrovne. A pokiaľ ľudia, ktorí zarábajú viac, odchádzajú z krajiny, je jasné, že prídu problémy.

Dieter vidí aj cestu von. Ak by sa vláda odhodlala znížiť odvody zo mzdy lekárom a ďalším kvalifikovaným pracovným silám, zostávalo by im vo vrecku viac peňazí a nemali by dôvod odchádzať do zahraničia. A ľudia s nižšími príjmami by boli motivovaní, aby sa pokúsili zvýšiť si svoju kvalifikáciu a tým aj plat.

Lenže na podobný krok chýba podľa ekonóma v súčasnej nemeckej veľkej koalícii CDU/CSU a sociálnych demokratov odvaha. „Chýba tu niekto, kto by dokázal zhodnotiť dôsledky toho, že Nemecko už nedokáže udržať svojich talentovaných ľudí vo vlastnej krajine,“ uzavrel Dieter.

Celý článok si môžete v nemčine prečítať TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…