Nemecký denník odhaľuje tajnú a šokujúcu správu týkajúcu sa identifikácie utečencov. Ide až o 700-tisíc ľudí

    0
    Migranti na nafukovacom člne sa snažia dostať cez Stredozemné more do krajín na juhu Európy (Autor: ReproFoto Facebook/Polícia SR)
    Hoci kancelárka Angela Merkelová vždy vehementne odmieta, že by novoprichádzajúci migranti mali čokoľvek spoločné s terorizmom, Die Welt tvrdí niečo iné. Migračná kríza sa začína pomaly, ale isto čím ďalej, tým viac spájať s teroristickými hrozbami. Niekoľko atentátnikov z Paríža sa dostalo na kontinent vďaka štatútu utečenca. To isté možno povedať v prípade atentátnikov z Würzburgu a Ansbachu. V neposlednom rade tiež o Anisovi Amrim, ktorý spáchal zatiaľ najväčšie útoky v Nemecku.
     
    Jeden z vysokých úradníkov BAMF sa podľa zistení Die Welt nechal počuť, že BAMF nemôže suplovať úlohu polície. „Na jednej strane je to pravda. Minister vnútra Thomas de Maizière však pred časom hovoril, že Spolkový úrad pre migráciu a utečencov musí dodržiavať svoje povinnosti aj v oblasti bezpečnosti. Splnomocnenec vlády pre utečencov Frank Jürgen Weise pritom dnes tvrdí, že asi u 700 000 migrantov nebola jasne určená ich identita.“
     
    To znamená, že u väčšiny prichádzajúcich migrantov nebolo dostatočne overené, či nepredstavujú hrozbu pre bezpečnosť. Mesačne tak BAMF dostane asi 800 až 1 000 varovných správ. V súvislosti s tým sa tiež hovorí o potrebe uľahčiť prístup do Centrálnej evidencie cudzincov (AZR) príslušným orgánom. Tie by si tak mohli oveľa pružnejšie vymieňať informácie o podozrivých žiadateľoch o azyl.“
     
    Jednotlivé opatrenia sa vylepšujú doslova za pochodu a v reakcii na ďalšie a ďalšie teroristické hrozby či priamo uskutočnené teroristické útoky. S tým úzko súvisí aj navyšovanie personálneho obsadenia jednotlivých úradov. Samotný Spolkový úrad pre migráciu utečencov v poslednom čase prijal ďalších 22 špecialistov a jeho ´bezpečnostné oddelenie´ má teraz 52 zamestnancov. Od polovice marca sa uskutočňuje automatické porovnávanie údajov s ostatnými orgánmi.“
     
    Naším cieľom je reagovať rýchlo a na dennej báze,“ cituje denník prezidentku Spolkového úradu pre migráciu a utečencov Juttu Cordtovú. Do celého systému zdieľania informácií sú popri orgánoch priamo spojených s migráciou zapojené aj Spolková spravodajská služba, Spolkový úrad pre ochranu ústavy, vojenská kontrarozviedka či Spolkový colný úrad. Zostáva však otázkou, či je možné pri všetkej snahe dohnať to, čo sa v uplynulých mesiacoch zanedbalo.
     
    - Reklama -