Nemecko zvažuje zákonnú povinnosť delenia sa o dáta v doprave

11. 9. 2019 21:31

Nemecké ministerstvo dopravy preveruje zákonné predpoklady na zavedenie všestranných aplikácií v oblasti mobility, ktoré by spotrebiteľom umožňovali kúpiť cestovný lístok, rezervovať si auto alebo bicykel.

Nemecko zvažuje zákonnú povinnosť delenia sa o dáta v doprave
Foto: Hans Štembera
Popis: Diaľnica. Ilustračná fotografia

Ako pre poludňajší magazín televíznej stanice ARD povedal predstaviteľ ministerstva Steffen Bilger, prepravné spoločnosti by sa mali deliť o svoje dáta, "ak to bude užitočné pre spotrebiteľa".

Na to, aby bolo možné takéto aplikácie ponúkať, musia byť jednotliví prevádzkovatelia povinní spolupracovať. V niektorých krajinách, napríklad vo Fínsku, je takáto výmena dát prikázaná zákonom.

"Zvažujeme, či vytvoríme rovnakú legislatívnu povinnosť, ako je to vo Fínsku," povedal Bilger. Hoci už existujú regionálne modelové projekty, k zásadnému prielomu ešte nedošlo.

Autobusoví prepravcovia sa musia informačne deliť o svoje jazdné intervaly a meškania, prevádzkovatelia car-sharingu zas o svoje lokality a ceny.

Ministerstvo si do roka 2021 stanovilo za prioritný cieľ plošne zabezpečiť rýchly internet, aby spotrebitelia mohli svoje aplikácie používať kdekoľvek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…