Nemecko zažíva prudký nárast rasistických a antisemitských trestných činov

14. 5. 2019 21:45

Xenofóbne a antisemitské nenávistné zločiny stúpli vlani v Nemecku takmer o 20 percent, uvádza sa v najnovšej správe ministerstva vnútra zverejnenej v utorok.

Nemecko zažíva prudký nárast rasistických a antisemitských trestných činov
Foto: TASR
Popis: Sympatizanti malej politickej strany Tretia cesta, ktorá má podľa nemeckých tajných služieb úzke vzťahy s pravicovými extrémistami, sa účastnia pochodu v meste Plauen 1. mája 2019.
reklama

Podľa správy nemecké ministerstvo zaznamenalo 7701 xenofóbnych trestných činov, čo je skok o 19,7 percenta v porovnaní s rokom 2017.

Antisemitských trestných činov bolo celkovo 1799 a zaznamenaný bol rovnaký percentuálny nárast, citovala zo správy tlačová agentúra AFP.

Takmer 90 percent páchateľov malo krajne pravicové extrémistické pozadie, povedal na tlačovej konferencii minister vnútra Horst Seehofer.

Napriek povojnovej kultúre ľútosti za holokaust a iné zločiny z nacistickej éry sa Nemecko nevymyká celoeurópskemu trendu, keď pribúdajú nenávistné prejavy a útoky proti Židom.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril nad touto situáciou obavy, keď v Berlíne spúšťal európsku sieť nazvanú Boj proti antisemitizmu cez vzdelanie. Nenávisť voči Židom a násilie voči menšinám po celej Európe teraz bujnejú, uviedol Maas.

Poznanie dejín je najlepším štítom pred netolerantnosťou, rasizmom a antisemitizmom, vyhlásil, pričom vyzval na úsilie zaplniť "medzery vo vedomostiach".

Problémy a výzvy sa zhoršovali s príchodom migrantov, ktorí boli vychovávaní v antisemitských stereotypoch, vysvetlil Maas. Zdôraznil však, že antisemitizmus "nie je importovaný produkt".

Maas vyzval na toleranciu voči všetkým menšinám so slovami, že "v slobodnej a tolerantnej Európe musíme chrániť pred urážkami a útokmi ženu so šatkou aj muža s kippou".

Felix Klein, nemecký splnomocnenec pre boj proti antisemitizmu, vyhlásil, že je "mimoriadne vydesený" prudkým nárastom týchto trestných činov.

"V nemeckom prostredí, kde padajú zábrany a zosurovievajú spoločenské pomery, som nárast antisemitských trestných činov v roku 2018 očakával. Ale skutočnosť, že tento nárast je taký veľký, pokladám sa mimoriadne desivú," uviedol splnomocnenec.

Klein dodal, že Nemecko teraz musí "zmobilizovať všetky svoje sily v politike aj v občianskej spoločnosti", aby "tento trend" zastavilo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…