Nemecko spolupracuje s Britániou a Francúzskom na vyriešení iránskej krízy, vyhlásil Maas

22. 7. 2019 16:34

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok v Paríži vyhlásil, že čo sa týka riešenia aktuálnej krízy v súvislosti s britským ropným tankerom, ktorý Irán v piatok zadržal v Hormuzskom prielive, Nemecko je v úzkom kontakte s ostatnými európskymi krajinami ako Francúzskom či Britániou. Informovala o tom agentúra DPA.

Nemecko spolupracuje s Britániou a Francúzskom na vyriešení iránskej krízy, vyhlásil Maas
Foto: TASR
Popis: Heiko Maas
reklama

"Nemali by sme podniknúť žiadne kroky, ktoré by viedli k eskalácii," uviedol Maas a dodal, že v pondelok a počas víkendu sa o tejto téme zhováral so svojimi francúzskymi a britskými rezortnými kolegami.

"Dohodli sme sa, že Británia, Francúzsko a Nemecko budú veľmi, veľmi úzko spolupracovať," povedal Maas. Podľa jeho slov je dôležité sa aj naďalej spoliehať na diplomatické riešenia. Štáty Perzského zálivu by mali už konečne rokovať o námornej bezpečnosti, zdôraznil.

"Nechceme eskaláciu. Musíme však akceptovať, že sú tu isté incidenty, ktoré sa musia vyriešiť," uzavrel svoje vyjadrenia Maas.

Incident so zadržaním britskej lode prišiel po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.

Piatkové zadržanie tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny. Británia v pondelok Irán vyzvala na okamžité prepustenie ropného tankera plávajúceho pod britskou vlajkou.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…