Nemecko sa pripravuje na ďalší nápor imigrantov. Môže ich byť až 300-tisíc

16.7.2017 19:10

Približne 300 000 Sýrčanov a Iračanov môže v Nemecku výhľadovo získať povolenie na pobyt na základe zákona o zlučovaní rodín, pokiaľ už v krajine majú aspoň jedného príbuzného, ktorému tam udelili azyl alebo priznali takzvanú doplnkovú ochranu.

Nemecko sa pripravuje na ďalší nápor imigrantov. Môže ich byť až 300-tisíc
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Po masívnom nápore v druhej polovici roku 2015, keď do krajiny prišlo podľa oficiálnych a upresnených údajov 890-tisíc žiadateľov o azyl, Berlín začiatkom ďalšieho roka prijal novelu azylového zákona. Tá okrem iného na dva roky dočasne pozastavila možnosť presťahovať sa do Nemecka za príbuznými, ktorí tu dostali len doplnkovú ochranu. Rodiny uznaných azylantov však môžu prichádzať aj naďalej, informuje server iDnes.cz.

Dvojročné obmedzenie pre príbuzných utečencov z menej rizikových oblastí, ktorí nespĺňali podmienky pre udelenie statusu utečenca, vyprchá budúci rok v marci. Podľa internej správy nemeckej vlády z apríla tohto roku má na presun do Nemecka nárok napríklad viac ako 267 000 Sýrčanov.

Spolu s nimi však stále prichádzajú aj utečenci. Ministerstvo vnútra počíta tento rok s príchodom približne 180-tisíc utečencov a migrantov, ktorí tu podajú žiadosť o azyl. Zavedenie takzvanej hornej hranice dlhodobo presadzuje bavorský predseda CSU Horst Seehofer.

Podľa ministerstva vnútra prijali nemecké úrady v prvej polovici tohto roka 90 389 žiadostí o azyl. Počty prichádzajúcich sú od začiatku tohto roka stabilné: každý mesiac ide o zhruba 15 000 ľudí, ktorí v Nemecku požiadajú o azyl. Úrady však vybavili počas prvého štvrťroka 2017 viac ako 222 000 žiadostí, vrátane žiadostí z minulého roka. Viac než polovicu z nich, spolu 54 percent, zamietli ako neodôvodnené.

Rodinní príslušníci tých, ktorí dostali azyl, už nemusia prechádzať azylovým konaním a ich počet sa preto v súhrnných štatistikách neprejaví. Nemecké ministerstvo zahraničia plánuje, že do konca roka pošle na svoje blízkovýchodné zastúpenia posily, ktoré by sa venovali výhradne vybavovaniu žiadostí o zlúčení rodín. V roku 2015 úrady udelili 25 000 víz tohto typu, v roku 2016 ich bolo už dvakrát toľko. V prvých mesiacoch tohto roku ich vydali 17 000.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…