Nemecko sa mení: Volebné preferencie stúpajú protiimigrantsky zameranej strane AfD

24. 1. 2016 20:05

Protiimigrantsky zameraná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa teší čoraz väčšej priazni voličov a v najnovších prieskumoch verejnej mienky poskočila už na tretie miesto za koaličných kresťanských (CDU) a sociálnych demokratov (SPD).

Nemecko sa mení: Volebné preferencie stúpajú protiimigrantsky zameranej strane AfD
Foto: SITA
Popis: Demonštrácia proti imigrantom v Nemecku. S heslom: Rapefugees not welcome - znásilňovači-utečenci, nie ste vítaní (anglická slovná hračka)
reklama

V prieskume Sonntagstrend, ktorý každý týždeň uskutočňuje inštitút Emnid pre nedeľník Bild am Sonntag, získala AfD prvýkrát desať percent hlasov, o jeden percentuálny bod viac ako pred týždňom. Stranu podľa tohto prieskumu konaného medzi 14. a 20. januárom na vzorke 1875 osôb, podporujú takmer výhradne muži.

CDU, ktorá na spolkovej úrovni pôsobí spolu s Kresťanskociálnou úniou (CSU), skončila v prieskume Sonntagstrend napriek dvojpercentnej strate prvá so ziskom 36 percent hlasov. Jednopercentnú stratu a zisk 25 percent hlasov má na svojom konte SPD.

Aj v nedávnom Politickom barometri televízie ZDF sa AfD podarilo dosiahnuť 11 percent hlasov a predbehnúť tak zelených. V prieskume Deutschlandtrend televízie ARD z polovice januára si AfD polepšila o jeden percentuálny bod (získala desať percent) a ocitla sa na rovnakej úrovni ako zelení.
Napriek tomuto trendu sa až 68 percent respondentov domnieva, že AfD je len dočasný fenomén. Odborníci pripisujú momentálnu popularitu pravicových konzervatívcov hlavne utečeneckej kríze.

V ostatnom čase sa dostali do titulkov ohľadom vylúčenia svojich predstaviteľov z televíznych duelov pred voľbami, ktoré sa budú 13. marca konať v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falcku a Sasku-Anhaltsku. Väčšina opýtaných (53 percent) je však za to, aby sa diskusií zúčastnili, 34 percent je proti. Z prieskumov vyplýva, že AfD sa dostane do parlamentov vo všetkých troch spolkových krajinách.

AfD, ktorá vznikla v roku 2013 z opozície voči mene euro, sa neskôr zamerala na migrantov, pričom podporuje prísnejšie pravidlá ich prijímania.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…