Nemecko musí vziať späť migranta. Bezodkladne

14. 8. 2019 19:18

Nemecko si musí bezodkladne zobrať späť žiadateľa o azyl, ktorého zastavilo na svojej južnej hranici a následne na základe príslušnej bilaterálnej dohody deportovalo do Grécka. Rozhodol o tom ešte minulý týždeň súd v Mníchove, podľa ktorého bol postup nemeckých orgánov zrejme protizákonný, informovala v stredu agentúra DPA.

Nemecko musí vziať späť migranta. Bezodkladne
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Podľa vyjadrenia organizácie Pro Asyl pomáhajúcej utečencom ide v Nemecku o prvý rozsudok tohto druhu. Nemenovaný žiadateľ o azyl z Afganistanu pricestoval v máji do Nemecka vlakom z Rakúska.

Nemecká polícia ho hneď na hranici zastavila a rozhodla o jeho deportovaní do Grécka vzhľadom na záznam v databáze EÚ Eurodac, podľa ktorého predtým podával žiadosť o azyl v tejto krajine.

Mníchovský súd teraz dospel k záveru, že polícia svojím postupom porušila práva migranta. 

Ako uviedla organizácia Pro Asyl, daným prípadom sa nezaoberal kompetentný Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) a migrant nemal prístup k právnej pomoci.

Muža letecky deportovali v priebehu 48 hodín a následne ho v Grécku zadržiavali vyše dva mesiace.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva vnútra v stredu reagovala, že paušálne deportácie migrantov z hraníc budú pokračovať vzhľadom na predpoklad, že dohoda s Gréckom je legálna.

Nemecká vláda vlani uzavrela bilaterálne dohody o vracaní migrantov zastavených na nemeckých hraniciach do Grécka, Španielska a Talianska, čo sú krajiny, kde tieto osoby prvýkrát vstupujú na územie EÚ a majú sa zaregistrovať.

Podľa údajov ministerstva vnútra v Berlíne však doteraz bolo takto vrátených len 29 migrantov do Grécka a dvaja do Španielska.

Nemeckú vládnucu koalíciu ohrozil vlani v júni spor medzi Seehoferovou Kresťanskosociálnou úniou (CSU) a sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, týkajúci sa zámeru spolkového ministra vnútra sprísniť azylovú politiku krajiny.

Strany sa napokon dohodli, že migranti budú zastavovaní na hraniciach a posielaní nazad do tých krajín EÚ, v ktorých sa predtým zaregistrovali.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

14:04 NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zobrala na seba úlohu reklamnej agentúry. Obáva sa toho predseda …