Nemecko chcelo ľahšie vracať utečencov do Afriky, ale nebude. Dôvod?

12. 3. 2017 9:10

Horná komora nemeckého parlamentu, Spolková rada, zmietla zo stola návrh dolnej komory – Bundestagu – ktorá chcela niektoré africké krajiny označiť za bezpečné, aby do nich išlo bez problémov vracať neúspešných žiadateľov o azyl. Informuje o tom denník Die Welt.

Nemecko chcelo ľahšie vracať utečencov do Afriky, ale nebude. Dôvod?
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Nemecký spolkový parlament (Bundestag)
reklama
Vláda Spolkovej republiky Nemecko už od minulej jari volá po schválení zákona, ktorý by označil krajiny afrického Maghrebu, t. j. Alžírsko, Tunisko a Maroko, za bezpečné, aby bolo možné urýchlene do nich odosielať neúspešných žiadateľov o azyl v Nemecku. Dolná komora nemeckého parlamentu – Spolkový snem – už zákon schválila, ale horná komora parlamentu – Spolková rada – zákon odmietla schváliť.
 
„Spolková rada odmietla schváliť krajiny Maghrebu za tzv. bezpečné krajiny, ako to požadovalo Bavorsko, aby bolo možné urýchliť deportácie neúspešných žiadateľov o azyl,“ píše Die Welt. Spolková krajina Bavorsko už dlho zápasí s tlakom, ktorý vyvolávajú migračné krízy a neúspešní žiadatelia o azyl. Premiér Horst Seehofer (CSU) už dlho volá po systémovom riešení problému, lenže u Spolkovej rady narazil.
 
Spolková vláda si podľa väčšiny členov Spolkovej rady musí byť vedomá toho, že v spomínaných krajinách dochádza k porušovaniu ľudských práv a majú veľmi ďaleko k tomu, aby ich bolo možné označiť za úplne bezpečné.
 
Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière vyjadril podľa denníka Süddeutsche Zeitung „hlbokú ľútosť“ nad rozhodnutím hornej komory nemeckého parlamentu a upozornil, že to teraz môže skomplikovať vyriešenie utečeneckej otázky na území Nemecka.
 
Celú správu v nemčine nájdete TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…