Nemecko: Nová ministerka obrany Krampová-Karrenbauerová zložila prísahu

24. 7. 2019 14:34

Nová nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová zložila v stredu prísahu na mimoriadnom zasadnutí Spolkového snemu (Bundestag). Informovala o tom agentúra DPA.

Nemecko: Nová ministerka obrany Krampová-Karrenbauerová zložila prísahu
Foto: TASR
Popis: Annegret Krampová-Karrenbauerová

Vedenia rezortu sa Krampová-Karrenbauerová fakticky ujala už pred týždňom (17.7.), keď si prevzala dekrét o vymenovaní. Funkciu prevzala Ursule von der Leyenovej, ktorú minulý týždeň zvolili europoslanci za predsedníčku budúcej Európskej komisie (EK).

Bundestag sa v stredu mimoriadne zišiel počas letných parlamentných prázdnin. Účasť poslancov bola povinná a tým, ktorí by na schôdzu neprišli, hrozila pokuta, čo vyvolalo nevôľu opozície. Niektorí poslanci poukazovali aj na podľa nich zbytočné náklady spojené so zvolaním mimoriadneho zasadnutia. 

Prísaha novej ministerky sa uskutočnila v náhradných priestoroch, keďže hlavná rokovacia sála Spolkového snemu sa počas leta renovuje.

Bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko Annegret (56), známa aj pod skratkou AKK, vlani v decembri nahradila na čele vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárku Angelu Merkelovú. Podľa stanice Deutsche Welle (DW) sa predpokladá, že AKK časom nahradí Merkelovú aj na čele vlády. 

Vo svojom stredajšom vystúpení pred poslancami Krampová-Karrenbauerová poukázala na úzke prepojenie medzi Bundestagom a Bundeswehrom, teda nemeckou armádou. Každú misiu nemeckých vojakov v zahraniční musí totiž vopred odsúhlasiť parlament. 

Nová ministerka už predtým avizovala, že sa bude usilovať o zvyšovanie výdavkov na obranu tak, aby postupne dosiahli dve percentá HDP. Podľa DW však v tejto veci môže naraziť na nesúhlas koaličných sociálnych demokratov. 

Rozhodnutie vymenovať za novú šéfku rezortu obrany Krampovú-Karrenbauerovú bolo neočakávané, keďže sa opakovane vyjadrovala, že sa chce sústrediť na stranícku prácu v CDU. Podľa stanice Deutsche Welle však vedenie strany zrejme rozhodlo, že možná budúca kancelárka potrebuje aj skúsenosti z pôsobenia v spolkovej vláde. 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

15:57 VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

Strana Vlasť pôjde do volieb v roku 2020 samostatne. Uviedol to jej líder Štefan Harabin po štvrtkov…