Nemecko: Motívom vraždy politika Lübckeho bol zrejme pravicový extrémizmus

17.6.2019 21:55

Vyšetrovatelia prípadu nemeckého komunálneho politika Waltera Lübckeho, ktorého našli začiatkom júna zastreleného na terase svojho domu v spolkovej krajine Hesensko, predpokladajú, že išlo o vraždu motivovanú pravicovým extrémizmom. Oznámil to v pondelok hovorca spolkovej prokuratúry, ktorého vyhlásenie priniesla tlačová agentúra DPA.

Nemecko: Motívom vraždy politika Lübckeho bol zrejme pravicový extrémizmus
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 25. júna 2012 komunálny politik Walter Lübcke z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v Kasseli.

Uvedený predpoklad vychádza z preverovania minulosti a vyjadrení 45-ročného muža, ktorého zatkla v sobotu špecializovaná jednotka polície pre podozrenie zo spáchania predmetného činu.

Podozrivý muž, identifikovaný ako nemecký občan Stephan E., bol už viackrát trestaný a podľa údajov z "bezpečnostných kruhov" bol prinajmenšom v minulosti napojený na pravicovo-extrémistickú scénu. Zatiaľ však nič nenaznačuje, že by išlo o člena pravicovo-teroristickej siete, uviedla spolková prokuratúra.

Zatknutý muž je podozrivý z toho, že Lübckeho, známeho proimigračnými postojmi, usmrtil zákerným spôsobom výstrelom do hlavy. Podľa údajov spravodajského portálu Zeit Online ide pritom o osobu, ktorá spáchala okrem iného už v roku 1993 útok na jednu z ubytovní pre azylantov v Hesensku.

Vyšetrovanie prípadu prevzala v pondelok generálna spolková prokuratúra so sídlom v Karlsruhe.

Lübckeho z vládnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) zavraždili neďaleko mesta Kassel, kde pôsobil ako predseda okresnej samosprávy. V roku 2015 sa počas masovej migrácie do Nemecka zasadzoval za práva žiadateľov o azyl, za čo si vyslúžil vyhrážky od prívržencov krajnej pravice.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

To, o čom bol Rybanič donedávna presvedčený, neplatí

20:13 To, o čom bol Rybanič donedávna presvedčený, neplatí

Filip Rybanič, ktorého Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil koncom júna na trojročný trest s jednor…