Nemecko: Deti bojovníkov IS v Sýrii prileteli do vlasti svojich rodičov

21. 8. 2019 12:27

Tri deti nemeckých občanov bojujúcich v Sýrii za Islamský štát (IS) prileteli v utorok večer z irackého Arbílu na letisko vo Frankfurte nad Mohanom. Ide vôbec o prvý prípad, čo Nemecko repatriovalo deti usvedčených militantov Islamského štátu zo Sýrie. Predtým už prijalo približne desiatku detí bojovníkov IS z Iraku.

Nemecko: Deti bojovníkov IS v Sýrii prileteli do vlasti svojich rodičov
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Píše o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie hovorcu spolkovej polície. Pri prevzatí detí na letisku vo Frankfurte asistovali aj zamestnanci miestneho úradu pre deti a mládež a sociálneho úradu.

Z dôvodu ochrany osobných údajov neuviedol hovorca polície o deťoch nijaké ďalšie podrobnosti.

Podľa DPA ide o dve sestry vo veku dva a štyri rokov, ktoré do Arbílu sprevádzala ich stará mama, a sedemročného chlapca, takisto v sprievode svojej starej mamy.

Na hraniciach Sýrie a Iraku odovzdali kurdskí predstavitelia podľa informácií ministerstva zahraničia v pondelok nemeckej delegácii štyri deti - tri siroty a šesťmesačné choré bábätko.

Polícia sa o tom, kde sa bábätko momentálne nachádza, neinformovala. Deti žili po porážke teroristickej organizácie IS v Sýrii v utečeneckom tábore al-Haul.

Na severovýchode Sýrie žije podľa údajov Západokurdistanského informačného centra (Rojava Information Center, RIC) 117 detí s nemeckým občianstvom a 21 detí Nemcov, ktoré však majú iné než nemecké občianstvo.

Na tomto území sa nachádzajú aj desiatky žien a 66 mužov, z ktorých sa viac než 40 údajne podieľalo na vojnových zločinoch.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…