Nemecké voľby by mohli mať jedného veľkého víťaza. Ale pozor, nie je to CDU kancelárky Merkelovej

19. 9. 2017 16:11

Denník Bild am Sonntag zverejnil v nedeľu aktuálny prieskum preferencií politických strán. Presne týždeň pred voľbami do Bundestagu sa môže najviac radovať opozičná Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá historicky prvýkrát vstúpi do parlamentu.

Nemecké voľby by mohli mať jedného veľkého víťaza. Ale pozor, nie je to CDU kancelárky Merkelovej
Foto: Hans Štembera
Popis: Nemecká vlajka
reklama

Alternatíva pre Nemecko vznikla až v roku 2013 ako subjekt, ktorý sa staval predovšetkým proti Európskej únii. Krátko po svojom vzniku sa však skoro dostala do Bundestagu, keď získala 4,7 %. Preferencie strany začali stúpať so začiatkom migračnej krízy na jar 2015 a po niekoľkých mesiacoch strana začala atakovať dvojciferný výsledok. Potom prišiel miernejší pokles, ale v najnovších prieskumoch sa AfD teší 11 % podpore.

Ak by sa nedeľňajší prieskum premietol do volieb, stala by sa Alternatíva pre Nemecko treťou najsilnejšou stranou. Vplyvný magazín Focus priamo vo svojom titulku uvádza, že ako najväčší víťaz volieb sa javí práve AfD, ktorá zbiera hlasy nespokojné predovšetkým s vládnucou CDU na čele s kancelárkou Merkelovou. Tá sa stáva terčom kritiky za to, že v snahe prispôsobiť sa koaličnému partnerovi z SPD ťahá dlhodobo stranu „doľava“.

Aj napriek tomu však nedeľňajší prieskum potvrdil, že CDU mieri za víťazstvom, ktoré jej žiadna iná strana nemôže vziať. Ale čím viac sa blížia voľby, tým nižší volebný zisk kresťanskí demokrati zaznamenávajú. Podľa nedeľňajšieho prieskumu by kancelárka Merkelová a spol. získali 36 %, čo je síce o takmer dve percentá viac ako pri voľbách pred štyrmi rokmi, ale zároveň o tri percentá menej ako ešte pred niekoľkými týždňami podľa ostatných prieskumov.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: SITA

Za najväčšieho porazeného možno už vopred pokladať koaličného partnera kresťanských demokratov SPD, ktorému nevyšla marcová výmena šéfa strany Gabriela za niekdajšieho predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza. Navzdory počiatočným optimistickým výhľadom to teraz pre socialistov podľa prieskumu Bild am Sonntag vyzerá na najhorší povojnový výsledok – 22 %.

Martin Schulz

Martin Schulz Zdroj: TASR

To je ešte o percento menej ako pri voľbách do Bundestagu v roku 2009. Ale Schulza môže trochu tešiť aspoň fakt, že v priamom súboji s Merkelovou si vedie čoraz lepšie. Keby sa kancelár volil priamo, získala by teraz Merkelová 46 %, zatiaľ čo šéf socialistov 26 %. Pritom ešte v polovici júna bol rozdiel medzi oboma kandidátmi 29 %. Otázkou zostáva budúce zloženie vlády, pretože ani jedna strana nie je schopná zložiť väčšinovú vládu. Všetko zatiaľ nasvedčuje pokračovaniu súčasnej koalície. Nahlas sa však hovorí aj o koalícii medzi CDU (CSU) a FDP, ale na to im zatiaľ chýba ešte niekoľko percent.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…