Nemecké médiá prelomili jedno zásadné tabu, ktoré sa týka moslimských migrantov

19. 3. 2018 7:00

Ešte pred dvoma či troma rokmi bolo pre nemecké médiá označovanie niektorých prisťahovaleckých štvrtí s vyšším podielom moslimského obyvateľstva za „no-go zónu“ niečo nepredstaviteľné. Teraz sa však tento pohľad mení a o problematických štvrtiach sa začína otvorene hovoriť.

Nemecké médiá prelomili jedno zásadné tabu, ktoré sa týka moslimských migrantov
Foto: TASR
Popis: Arabské ženy so šatkami na hlavách
reklama

Dokonca aj kritici liberálnej prisťahovaleckej politiky súhlasia s tým, že migračná kríza predsa len priniesla niečo pozitívne. Mainstreamové médiá opustili svoj „ostych“ a úplne otvorene rozoberajú problémy, ktoré predtým len „hanblivo“ obchádzali. Okrem problémov s integráciou najmä moslimských prisťahovalcov ide predovšetkým o tému tzv. „no-go zón“. Nedávno o jednej takej v Kolíne nad Rýnom písal denník Die Welt a teraz sa pridáva magazín Focus.

Vplyvný magazín pripúšťa, že štvrť Marxloh v Duisburgu sa teraz snaží nálepky „no-go zóna“ zbaviť. Téme už sa nevyhýbajú ani politici a prezident Frank-Walter Steinmeier sa počas svojej návštevy Duisburgu vypravil práve do tej časti mesta, kde pretrvávajú problémy s integráciou moslimských prisťahovalcov. To je jasná známka toho, že predstavitelia politického mainstreamu chcú túto tému prevziať od politikov z Alternatívy pre Nemecko a posilniť svoje slabnúce pozície u voličov.

Frank-Walter Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier. Zdroj: TASR

Takmer pätina všetkých prisťahovalcov v Duisburgu žije práve v Marxlohu. „Štvrť má povesť prisťahovaleckej diery, kde žijú miestni obyvatelia v chátrajúcich domoch, odpadky sa tu váľajú po uliciach a panuje tu zhoršená bezpečnostná situácia. Prisťahovalci často žijú v inak neobývaných nehnuteľnostiach, kde často nie je ani elektrina či voda a deti spia medzi odpadkami a exkrementmi. Majitelia týchto budov sú často súčasťou zločineckých štruktúr,“ konštatuje starosta Sören Link.

Jedným z cieľov radnice je „vyradiť z prevádzky“ nehnuteľnosti, ktoré už nevyhovujú svojmu účelu. Podľa informácií tamojších úradov sa už podarilo ich počet znížiť na približne polovicu. Hlavnou úlohou pre mesto je však nájsť ubytovanie pre tých prisťahovalcov, ktorí teraz nemajú kde bývať. „Mesto všetkým poskytuje náhradné bývanie, ale z dlhodobého hľadiska to nie je optimálne riešenie,“ pripúšťa starosta Link.

Okrem samotných budov sa však radnica podľa svojich slov sústredí aj na riešenie tamojších problémov, ktoré sa týkajú neporiadku a zvýšenej kriminality. „Úzko spolupracujeme s políciou a udeľujeme prísne postihy za všetky prečiny. Od odpadkov až po narušovanie verejného poriadku. Uplatňujeme nulovú toleranciu, ktorá je založená na predpoklade, že by mali byť potrestané aj drobné prečiny,“ hovorí starosta, ktorý je členom SPD.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…