Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

10. 12. 2019 0:02

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiadal skupinu hlučných mladíkov o stíšenie. „Prvú dvojicu podozrivých vo veku 17 rokov, ktorí pochádzajú z migrantských rodín, úrady dolapili po rozsiahlej pátracej akcii v nedeľu popoludní, ďalších štyroch členov zadržali v nedeľu večer,“ napísal server Echo24.cz.

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej
Foto: TASR
Popis: Hasiči stoja v kruhu počas minúty ticha za svojho kolegu, ktorý prišiel o život po potýčke so skupinou mladíkov v nemeckom meste Augsburg
reklama

V bavorskom meste Augsburg v piatok 6. 12. večer došlo k vražde hasiča. Informoval o tom server Echo24.cz.

Muž mal 49 rokov a ubilo ho sedem mladíkov, z ktorých by niektorí mali mať viac štátnych príslušností. Nemecká polícia však už šesť mladíkov zatkla. „Prvú dvojicu podozrivých vo veku 17 rokov, ktorí pochádzajú z migrantských rodín, úrady dolapili po rozsiahlej pátracej akcii v nedeľu popoludní, ďalších štyroch členov zadržali v nedeľu večer,“ napísal server.

Prípad šokoval obyvateľov priľahlého okolia. „Naozaj znepokojilo, že v Augsburgu zabili mierumilovného občana, skrátka ho ubili na smrť,“ povedal nemecký minister vnútra Horst Seehofer v televíznom rozhovore.

Horst Seehofer

Horst Seehofer. Zdroj: TASR

Hasičovi sa stalo osudným, keď išiel so svojou manželkou a ešte jedným manželským párom z vianočných trhov a pritom narazil na skupinu siedmich mladíkov. Podľa polície došlo k roztržke medzi manželským párom a mladíkmi. Jeden z nich v roztržke udrel hasiča do hlavy. Zasiahnutý hasič sa zvalil na zem a na mieste zomrel. „Druhý, 50-ročný muž, si z konfrontácie odniesol vážne zranenie na tvári,“ informoval server.

Podľa údajov z nemeckého denníka Bild mladíci kričali, keď sa obe skupiny stretli. Dvojica mužov mladíkov požiadala, aby sa stíšili, tí však neposlúchli a po opätovnom napomenutí napadli oboch mužov. Páchatelia potom mali utiecť k vlakovej stanici.

Vďaka záberom bezpečnostných kamier bolo možné odhaliť identitu dvoch možných páchateľov. Polícia ich vypátrala v nedeľu dopoludnia. „Obaja mladíci sa podľa úradov narodili v Augsburgu, možný vrah má však ,viacero štátnych príslušností‘, zatiaľ čo jeho komplic je občanom nešpecifikovanej juhoeurópskej krajiny,“ napísal tiež server.

Denník Bild informoval, že hlavný podozrivý má nemecké, turecké a libanonské občianstvo, zatiaľ čo jeho komplic má vraj talianske občianstvo. Bližšie informácie teraz nie sú k dispozícii.

Požiarny zbor sa rozlúčil so svojím bývalým kolegom na mieste vraždy. Na mieste tragédie sa zišlo viac ako sto členov hasičského zboru. „Chceli sa s ním rozlúčiť na mieste, kde ho zabili,“ uviedli.

„Smútok mi ťaží srdce. Augsburg sa stal dejiskom prudkého násilného činu,“ uviedol na sociálnych sieťach starosta Augsburgu Kurt Gribl podľa servera Lidovky.cz.

Udalosť na svojom facebooku zdieľal exhajtman Juhomoravského kraja Michal Hašek s komentárom: „Partia neplnoletých imigrantov zavraždila v Nemecku hasiča priamo na ulici pred jeho ženou a priateľmi. Dôvod? Vyzval ich, aby neboli takí hluční... Úprimnú sústrasť pozostalým a rozum nám všetkým namiesto novodobej zväzáckej agitácie niektorých... Dúfam, že na pohreb príde kancelárka Merkelová a osobne sa ospravedlní za svoje ,zvládneme to‘. Nezvládajú to, stojí to ľudské životy nielen v Nemecku, Európa už nikdy nebude taká ako pred prvou migračnou krízou... Je to skúška, či vôbec naša kultúra a spoločnosť obstoja a ochránia naše vlastné hodnoty budované v Európe takmer dve tisícročia.“

Zdroj: Facebook/Michal Hašek

O udalosti sa rozpísal aj politológ a kedysi mentor českej politickej strany Realisté Petr Robejšek.

„Na mieste činu sú pre rastúci počet násilností už skoro rok inštalované tucty videokamier. Bezpečnostné orgány síce mali prakticky okamžite k dispozícii videozáznamy z miesta činu, ale napriek tomu polícia oznámila, že pre ,vyšetrovaciu taktiku neoznámi podrobnosti o páchateľoch‘. V tomto tajuplnom duchu informovali tiež nemecké médiá. Zaujal ma Bild-Zeitung, ktorý hovorí o tom, že sa na mieste činu dnes dopoludnia na smútočnú tryznu zišli miestni hasiči, ku ktorým obaja napadnutí patrili. Podtitulok znel: ,Zišli sa v hlbokom smútku nad svojím zomretým kamarátom.‘ Takže ten človek nebol zabitý, ale len zomrel. To je obvyklé neobratné zahmlievanie, typické preto, ako médiá o podobných zločinoch informujú,“ uviedol.

„Hlavný páchateľ sa vraj narodil v Augsburgu, ale má okrem nemeckej ešte ,ďalšie štátne príslušnosti‘. Druhý zatknutý má ,juhoeurópsku štátnu príslušnosť‘. Takto ,rafinovane‘ sa úradné miesta a médiá snažia vyhýbať tomu, aby nemuseli vysloviť to, čo občanom aj tak napadlo už v sobotu ráno. Ale politici a médiá sa zrejme naozaj domnievajú, že komunikácia ,po kvapkách‘ domácich obyvateľov upokojí,“ dodal k tomu.

Zdroj: Facebook/Petr Robejšek

Mediálny analytik Štěpán Kotrba poznamenal, či sa slniečka už zomkli. A potom poukázal na „nadšenú importérku neplnoletých Michaelu Šojdrovú“.

Zdroj: Facebook/Štěpán Kotrba

autor: tle

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od dnes opäť voľnejšie. Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opaterniach

7:00 Od dnes opäť voľnejšie. Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opaterniach

Športové podujatia s divákmi za jasne stanovených podmienok, šachovnicové sedenie v divadlách, kinác…