Nemá hanby. Danka nepodržali ani vlastní. Politický kabaret opozície, reagujú poslanci na výsledok odvolávania

22. 11. 2018 10:45

Výsledok včerajšieho odvolávania Andreja Danka je známy – ostáva vo funkcii predsedu NR SR. V pléne o tom rozhodlo iba 90 poslancov, väčšina koalície sa hlasovania nezúčastnila. Opozícia tento postup kritizuje.

Nemá hanby. Danka nepodržali ani vlastní. Politický kabaret opozície, reagujú poslanci na výsledok odvolávania
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
reklama

V stredajšom hlasovaní pléna NR SR k odvolávaniu Andreja Danka bolo za 61 poslancov, proti 24 a jeden zákonodarca sa zdržal. Išlo o tajné hlasovanie, ktorého sa nezúčastnila väčšina poslancov Smeru a Mosta-Híd. V prípade druhej spomenutej strany išlo o vopred avizovanú informáciu, v prípade Smeru išlo o dohodu. „Časť klubu Smeru – SD sa na hlasovaní v zmysle dohôd nezúčastnila,“ uviedol poslanec strany Ľubomír Petrák.

Opozícia sa Andreja Danka snažila odvolať už druhýkrát po tom, ako vyšla informácia o jeho rigoróznej práci, ktorá je pravdepodobne plagiát. Samotný šéf SNS odmieta obvinenia a tvrdí, že na UMB, kde rigoróznu prácu písal a obhajoval, absolvoval všetky potrebné úkony. Priznal, že jeho rigorózna práca nie je vedecké dielo, ale taká ambícia pri takejto práci podľa neho ani nie je. Doplnil, že rigorózna komisia univerzity bez námietok uznala jeho skúšku.

K neúspešnému odvolávaniu sa na sociálnych sieťach vyjadrili niektorí koaliční poslanci aj opozícia, ktorá bola iniciátorom mimoriadnej schôdze NR SR. Tí tento výsledok kritizujú.

Čaplovič: Politický kabaret opozície

Svoj názor k odvolávaniu zverejnil Dušan Čaplovič, poslanec za Smer. Ten uviedol, že hlasoval proti tomu, aby sa schôdza vôbec otvorila. Dôvod je prostý. „Od počiatku som zásadne proti tomu, aby sa téma akejkoľvek magisterskej, rigoróznej, doktorandskej a habilitačnej práce a inauguračného konania riešila v parlamente aj v tomto prípade hlboko spolitizovanej kauzy vyhorenou opozíciou a straníckym médiom,“ vysvetlil.

Poukázal na to, že sa počas tretej vlády Roberta Fica rozhodli neriešiť obdobný problém podpredsedu parlamentu Jána Figeľa s jeho doktorandskou prácou, napriek tomu, že by na rozhodnutie mali dostatočnú väčšinu 83 hlasov.

„Ba dokonca súveká ´svätá´ inkvizícia pod velením R. Sulíka a I. Matoviča okrem výkrikov a výziev na odstúpenie podpredsedu NR SR nežiadala zvolať mimoriadnu schôdzu. Preto aj dnešné lynčovanie predsedu NR SR odmietam a budem sústavne tvrdiť, že akékoľvek podozrenie z opisovania, kompilovania takýchto prác sú len vnútornou vecou vysokých škôl a jej orgánov, resp. v konečnom dôsledku súdov,“ konštatoval. Podľa jeho názoru majú v prípade nezrovnalostí v práci vinu oponenti a školitelia, ktorí prácu mohli vrátiť na dopracovanie.

„Z uvedeného dôvodu som sa nezúčastnil ani tajného hlasovania, pretože uvedené prístupy, postoje, návrhy tohto opozičného kabaretného telesa zásadne ignorujem a budem v budúcnosti ignorovať. Parlament nie je vyšetrovací orgán a takýmto spôsobom nehorázne prekračuje svoje kompetencie,“ uzavrel.

Reprofoto: Facebook / Dušan Čaplovič

Hrnko: Pobavil som sa

„Jednoduchá Mária slovenskej politiky, ktorá dodnes nedokázala ukázať slovenskej verejnosti svoje maturitné vysvedčenie, sa dnes opäť blysla. Nie tým, že hlava-nehlava opľuvala predsedu parlamentu na základe tvrdení jedného z najväčších šíriteľov konšpiračných teórií oligarchického Denníka N, na jej jednoduché a prvoplánové výlevy sme si už zvykli. V jej jednoduchej mysli je často čo na srdci, to na jazyku,“ napísal na Facebooku podpredseda SNS Anton Hrnko na adresu Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Tá otvárala mimoriadnu schôdzu s dôvodmi, prečo ju zvolali. Podľa Hrnkovho názoru sa jej vyjadreniami v pléne podarilo ‚napľuť na vlastný jazyk‘, pričom konštatuje, že sa takáto situácia nestáva veľa ľuďom. Skritizoval ju za jej vyjadrenia o komunistoch, o ktorých sa kriticky vyjadrila v diskusnej relácii, že sa s nimi po páde komunizmu zachádzalo ako v rukavičkách. Dodal, že v súčasnosti nastupujú noví komunisti, ktorí sa dostávajú k moci – a sú to tí, čo vyrastali v rodinách kovaných straníckych funkcionárov. Podľa jeho názoru sa má pozrieť vôkol seba, nech vie, koľko ich podporuje.

„Pani Nicholsonová, vy ste sa dnes odvolávali pri hodnotení predsedu parlamentu na – podľa vás – poprednú a nespochybniteľnú autoritu, vraj vedca znalého problematiky Katuščáka. No, spánombohom, pani spravodlivá! Ani jednoduchá Mária z mexického seriálu by si väčší morálny vzor nemohla vybrať ako vy. Viete, kto je Katuščák? To je podľa vás odborník? Skoro mi bránica praskla,“ napísal kriticky na adresu podpredsedníčky parlamentu.

Vysvetlil, že ide o posledného predsedu Závodnej organizácie KSČ v Matici slovenskej, pričom sa bránil nežnej revolúcii. „Tak veru tak, len takéto skrachované existencie sú ochotné urobiť akékoľvek svinstvo a vy, keďže ste sa ho podujali robiť tiež, ste sa k nemu priradili. Gratulujem. Nikto nemohol väčšmi uškodiť vášmu cieľu ako podpora od tejto existencie,“ uzavrel.

SaS: Danka nepodržali ani vlastní

Z hlasovania je jasné, že Andrej Danko má v skutočnosti dôveru len 26 zo 150 poslancov národnej rady. Veľa z poslancov sa ani neunúvalo, aby prišlo na hlasovanie, aby mu dali podporu," uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS. Pripomenula, že z koalície sa Danka nikto nezastal. Ani nikto zo SNS. Zastal sa ho iba Kaliňák, čo má tiež svoju výpovednú hodnotu," doplnila.

Rovnaký názor má aj jej stranícka kolegyňa Natália Blahová. Na sociálnej sieti uviedla, že proti jeho odvolaniu bolo iba 26 poslancov, no napriek tomu sa predsedu parlamentu nepodarilo odvolať.

„Voľba prebiehala tajne a koaliční lídri si neboli istí, či sa im poslanci za plentou neodtrhnú z reťaze a na volebnom lístku nezačiarknú, že Danka chcú odvolať. Preto ich za plentu vpustili len nutné minimum. Charaktery sa ukázali,“ uviedla kriticky. Podľa jej názoru daný výsledok ukázal, že rozhodnutia poslancov NR SR nemajú morálnu úroveň. „A na jej čele stojí človek bez chrbtovej kosti,“ konštatovala na záver statusu.

OĽaNO: Zaujímavé číslo

„Ani plagiátorstvo pre nich nie je dostatočným dôvodom na odchod. Skrátka, až do trpkého konca a po nich potopa. Ako chcete, ale jedného dňa vás bude súdiť národ,“ napísalo na svojej facebookovej stránke hnutie OĽaNO.

Podľa poslanca a tieňového ministra vnútra za hnutie ide o celkom zaujímavé číslo, ak sa ľudia pozrú na to, že súčasná koalícia má v parlamente 76 hlasov plus podporu nezaradených zákonodarcov Rastislava Holúbeka, Petra Marčeka a Martiny Šimkovičovej. Dodáva, že to značí, že sa ho nezastala väčšina Smeru a Mosta.

„Na odvolanie predsedu NR SR je potrebných najmenej 76 hlasov. Odvolaný teda nebol. Pointa je skôr v tom, že zo 79 koaličných poslancov sa Andreja Danka zastalo len 26 ľudí. Predpokladám, že z toho 2/3 poslanci za SNS,“ vysvetlil.

Čaputová: Nemá hanby

Kriticky na adresu šéfa SNS sa vyjadrila aj kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová. Rovnako ako väčšina opozície aj ona uviedla, že za jeho zotrvanie hlasovalo iba 26 poslancov, čo podľa nej neznačí, že by si získal dôveru koaličných partnerov. A to z dôvodu, že väčšina koalície sa radšej hlasovania ani nezúčastnila. „Andrej Danko zostáva vo funkcii len preto, že nemá hanby, nie preto, že by mal dôveru, vážnosť, a už vôbec nie rešpekt verejnosti,“ dodala.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a  ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

17:35 Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

Slovensko zvláda situáciu s koronavírusom na výbornú a to vďaka nastaveniam Pellegriniho vlády a d…