Nekúpite kilo heroínu? Obchodovanie s teroristami aj verbovanie novinárov. Aký bude nakoniec nový zákon o tajných službách?

19. 11. 2015 12:12

Návrh zákona o tajných službách, ktorý má pripravený v talóne ministerstvo vnútra, posilňuje právomoci tajných služieb aj v boji s terorizmom. Tento zákon by im umožnil obchodovať s teroristami, ale tajná služba by mohla dokonca verbovať novinárov, aby získala potrebné informácie.

Nekúpite kilo heroínu? Obchodovanie s teroristami aj verbovanie novinárov. Aký bude nakoniec nový zákon o tajných službách?
Foto: Jozef Hübel
Popis: Robert Kaliňák, vicecepremiér a minister vnútra

Kvôli nedávnym teroristickým útokom v Paríži sa premiér Robert Fico pohráva s myšlienkou rozšírenia právomocí  tajných služieb a polície. Od jari má však rezort vnútra pripravený aj 60-stranový návrh nového zákona o tajných službách, informuje denník SME.

Podrobnosti o financovaní terorizmu

Návrh z dielne ministerstva vnútra si našiel aj odporcov z radu ľudí, ktorí sa venujú počítačovej bezpečnosti. Spoluprácu akéhokoľvek počítačového analytika by si totiž mohli tajné služby vynútiť, a to bez toho, aby vedel prečo. Súdny príkaz na spoluprácu by mal totiž ostať pred analytikom utajený.

Podľa návrhu zákona by mohla tajná služba aj zisťovať podrobnosti o financovaní a podporovaní terorizmu. Informácie by mohla získavať aj vďaka verbovaniu novinárov, ktorí robia korešpondentov zo zahraničia. V súčasnosti zákon takúto spoluprácu zakazuje.

Nový odpočúvací systém

Ďalšou právomocou by mal byť aj takzvaný predstieraný prevod veci, čiže obchodovanie tajných s takým artiklom, aby získali informácie o činnosti teroristov. Tými vecami sú napríklad drogy, zbrane a výbušniny.

Do parlamentu poslal v lete malú časť zákona, aby sa mohol naplno využívať nový odpočúvací systém, šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Tento systém totiž dokáže zachytiť dáta, ktoré vie tajná služba po rozšifrovaní čítať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…