Nejde ani tak o hľadanie odborníka, ako skôr o to, že minister nemôže vstúpiť do vzťahov ľudí, ktorí agendu školstva ovplyvňujú z pozadia, myslí si Beňová

10. 9. 2017 12:05

Exminister školstva Peter Plavčan, nominovaný do funkcie Slovenskou národnou stranou, bol síce odvolaný, ale v rezorte pôsobí aj naďalej. Medzitým SNS usilovne hľadá nového ministra. Podľa smeráckej europoslankyne Moniky Beňovej je správne, ak sa na toto miesto hľadá odborník, ktorým Plavčan podľa nej bol.

Nejde ani tak o hľadanie odborníka, ako skôr o to, že minister nemôže vstúpiť do vzťahov ľudí, ktorí agendu školstva ovplyvňujú z pozadia, myslí si Beňová
Foto: TASR
Popis: Monika Flašíková Beňová
Správu o tom, že Peter Plavčan, ktorý prišiel o kreslo ministra po škandále s prerozdeľovaním eurofondov určených na vedu a výskum, je stále zamestnaný v rezorte školstva, priniesli Hospodárske noviny. Denník pripomína, že Plavčan robí poradcu ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej, ktorá dostala rezort školstva dočasne na starosti, kým SNS nenájde náhradu. 
 
Náhrada za ministra sa však nehľadá ľahko a opozícia navyše požaduje, aby na miesto šéfa rezortu školstva prišiel skutočný odborník. Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) s požiadavkou súhlasí, ale dodáva, že podľa nej bol takýmto odborníkom práve nedávno odvolaný minister. 
 
„Peter Plavčan tie odborné kritériá spĺňal viac ako mnohí jeho predchodcovia. Je profesor a agendu ministerstva ako bývalý štátny úradník rezortu poznal dokonale. Dokonca som osobne presvedčená, že je slušný človek, síce mediálne kostrbatý, ale so samotnou kritizovanou situáciou v oblasti fondov mal pramálo spoločné,“ píše Beňová na svojom facebookovom profile. 
 
Skutočnou príčinou zdĺhavého hľadania nového ministra školstva je podľa europoslankyne niečo iné ako odborné kritériá. „Obávam sa, že nejde ani tak o hľadanie odborníka, ako skôr o to, že samotný minister nemôže vstúpiť do vzťahov iných ľudí, ktorí, naopak, túto agendu ovplyvňujú z pozadia,“ tvrdí politička. 
 
Ešte „oveľa nebezpečnejšia ako pseudovyhľadávanie odborníka na post ministra školstva“ je podľa Beňovej snaha SNS o presadenie ústavného zákona o používaní zbraní. „Zákony na Slovensku dostatočne riešia nosenie a aj používanie zbraní,“ píše Beňová. Dodáva však, že rešpektuje poľovníkov, športových strelcov aj ďalších držiteľov zbraní. 
 
„Potom tu ale máme rôznych ,podivínov‘, ktorí si zbraň nosia aj do NR SR a pod. a pri ktorých mám pocit, že už súčasná úprava je benevolentná,“ myslí si europoslankyňa. Ide o zrejmú narážku na udalosť z minulého roka, keď poslanec kotlebovcov Peter Krupa (ĽSNS) prišiel do národnej rady s legálne vlastnenou pištoľou. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …