Nehovorilo by sa vám lepšie s mužom? Moderátorka si do štúdia pozvala moslima a toto nasledovalo

12.8.2018 15:15

Hosťom štvrtkovej relácie Události, komentáře ČT24 bol Bader Eknaifith, majiteľ jazykovej školy Alfirdaus v Prahe. Pán Eknaifith sa narodil v Kuvajte, ale už 15 rokov žije v Českej republike. Moderátorka sa ho spýtala, ako sa v Česku cíti ako moslim. Chcela tiež vedieť, ako sa mu s ňou hovorí ako so ženou. A toto nasledovalo...

Nehovorilo by sa vám lepšie s mužom? Moderátorka si do štúdia pozvala moslima a toto nasledovalo
Foto: ReproFoto ČT
Popis: Majiteľ jazykovej školy Alfirdaus v Prahe Bader Eknaifith a moderátorka Světlana Witowská

Eknaifith prišiel do Českej republiky študovať. V Česku sa mu však zapáčilo natoľko, že tam zostal. Našiel si tam aj partnerku a založil rodinu.

Moslimská komunita je podľa jeho názoru v Česku pokojná. Nemôže vraj síce absolútne vylúčiť, že by do nej mohol prísť nejaký radikálny psychopat zvonku, ale neobáva sa toho. České bezpečnostné zložky vraj odvádzajú dobrú prácu. „Dávame pozor, snažíme sa mať prehľad o komunite. A máte tu dobré a kvalitné bezpečnostné orgány, ktoré všetko dobre sledujú,“ ocenil hosť prácu bezpečnostných zložiek Českej republiky.

Moderátorka potom chcela vedieť, či by sa pánovi Eknaifithovi nehovorilo v štúdiu lepšie s mužom ako s partnerom na rozhovor. Alebo či mu to je jedno. Eknaifith odvetil, že s mužom by hovoril predsa len o niečo radšej. „S vaším kolegom by som bol uvoľnenejší,“ povedal hosť. Moderátorku tým rozosmial. Odvolával sa aj na Korán, kde sa hovorí, že k žene sa má pristupovať inak ako k mužovi. Vraj s väčšou dávkou rešpektu.

Dáma zmenila tému a spýtala sa pána Eknaifitha, či by sa ju ako moslim snažil obrátiť na vieru. Hosť odpovedal, že podľa Koránu je povinnosťou moslima informovať neveriacich o viere, ale cestu k stvoriteľovi si majú nájsť sami. „A keď sa vám nepodarí ma presvedčiť o tom, aby som sa stala veriacou, tak budem stále vaším priateľom? Alebo sa zo mňa stane váš nepriateľ?“ spýtala sa moderátorka. Eknaifith sa odpovedi vyhol. „V Koráne sa hovorí, že my musíme informovať, ale ďalšie veci sú už na Bohu. Ďalšia vec je, že vy ste síce zatiaľ neveriaca a ja som veriaci, ale my veríme, že život je skúška. A táto skúška sa ešte neskončila. Nevieme, kto bude lepší v súdny deň,“ odpovedal.

Nakoniec prezradil, že v Prahe rozdáva každý piatok jedlo bezdomovcom. S týmto projektom prišla Moslimská obec v Prahe a rozvíja ho už rok a pol. „Budeme pokračovať ďalej každý piatok. Ste pozvaní.“

Video nájdete na webe ČT.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

20:31 Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

Metropola SR by mohla od štátu dostávať každoročne príspevok vo výške niekoľkých desiatok miliónov e…