Neexistuje možnosť italexitu, ani možnosť vystúpenia z eurozóny, tvrdí Conte

22.10.2018 17:15

Taliansky premiér Giuseppe Conte sa snažil v pondelok nasadiť zmierlivejší tón a upokojiť spor medzi jeho vládou a Európskou komisiou (EK) ohľadom rozpočtu. Takisto sa jednoznačne prihlásil k spoločnej mene.

Neexistuje možnosť italexitu, ani možnosť vystúpenia z eurozóny, tvrdí Conte
Foto: TASR
Popis: Giuseppe Conte

"Nie sme hordou horúcich hláv, ktorá prišla do vlády," povedal Conte, ktorý nie je členom žiadnej politickej strany. Conte sa snažil obhájiť návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý EK ostro skritizovala pre vysoké výdavky a deficit. Bez opatrení, s ktorými počíta rozpočet, by podľa neho talianska ekonomika opäť upadla do recesie.

Conte zdôraznil, že nikto nechce, aby Taliansko odišlo z eurozóny alebo Európskej únie (EÚ). "Neexistuje možnosť italexitu, ani možnosť vystúpenia z eurozóny."

Ak EK odmietne rozpočtový návrh Ríma, "sadneme si za jeden stôl a budeme spoločne rozmýšľať", čo ďalej, uviedol Conte. Jadrom sporu je nové zadlženie Talianska. Komisia označila fiškálne plány Ríma za "bezprecedentné" porušenie rozpočtových pravidiel.

Vláda navrhuje deficit na úrovni 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Conte zdôraznil, že to je horná hranica schodku. "Sme pripravení uvažovať aj o priškrtení. Nie je nevyhnuté, aby sme dosiahli 2,4 %." Závisieť to podľa neho bude od tempa rastu ekonomiky. Na porovnanie, predchádzajúci kabinet počítal s deficitom na úrovni 0,8 % HDP.

Konfrontačný tón nasadil taliansky vicepremiér a líder pravicovej strany Liga Matteo Salvini. Aj keď EK návrh rozpočtu odmietne, talianska vláda podľa neho "neustúpi ani o centimeter".

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

0:00 Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

V talkshow Jaromíra Bosáka Ušák bol hosťom generál Petr Pavel. V priebehu rozhovoru bola reč o Pavlo…