Nedôveryhodný rozpočet, nefunkčné ESO a do svojej koalície sa pustila aj Bašistová. Žeby ďalší rebel v Sieti?

21. 4. 2016 20:49

Poslankyňa NR SR za Sieť Alena Bašistová upozornila v parlamentnej diskusii k programovému vyhláseniu vlády na problémy hendikepovaných. Zdravotne postihnutí ľudia podľa koaličnej poslankyne potrebujú lepšie sociálne služby. Predsedníčka výboru pre sociálne veci chce urobiť všetko preto, aby bolo programové vyhlásenie vlády týkajúce sa sociálnych vecí čo najživotaschopnejšie, uviedla v závere štvrtého dňa druhej schôdze parlamentu.

Nedôveryhodný rozpočet, nefunkčné ESO a do svojej koalície sa pustila aj Bašistová. Žeby ďalší rebel v Sieti?
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie
reklama

S mnohými prioritami uvedenými v programovom vyhlásení Bašistová súhlasí. Vyzdvihla záujem vlády zlepšiť služby, ktoré sú poskytované zdravotne postihnutým ľuďom. Ako príklad uviedla plány na zjednotenie posudzovania zdravotného stavu zdravotne postihnutých ľudí. To je dnes príliš byrokratické, neefektívne a často prináša ponižovanie hendikepovaných ľudí. Dokumentovala to prípadom, keď traja rôzni posudkoví lekári skúmali rovnakého pacienta trpiaceho Downovým syndrómom a došli k trom rozdielnym názorom na stupeň jeho zdravotného postihnutia. Znamená to, že v každom hodnotení bol tento človek zaradený do inej kategórie žiadateľov o pomoc. Lekár úradu práce ho považoval za viac postihnutého než lekár Sociálnej poisťovne a ako relatívne najmenej chorého, dokonca tak, že nemal nárok na stacionár, ho považoval lekár samosprávy.

Aby sa predišlo týmto situáciám, navrhla Bašistová tri základné opatrenia. Zjednotiť všetky úkony posudkovej činnosti pod strechu jednej organizácie, upraviť posudkovú činnosť komplexne jedným zákonom a pre všetky účely a ustanoviť nezávislosť posudkových činností. Týmto opatrením sa podľa poslankyne za Sieť stane posudzovanie zdravotného stavu pre zdravotne postihnutých spravodlivejším, menej časovo a finančne náročným. Zároveň sa tým znížia aj náklady štátu.

Vládny cieľ dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020 považuje za nedôveryhodný poslanec za SaS Eugen Jurzyca. Pripomenul, že schodok verejných financií Slovenska za rok 2015 dosiahol 2,97 % hrubého domáceho produktu, kým plánovaný schodok bol na úrovni 2,49 %. Vyrovnanému rozpočtu o štyri roky teda Jurzyca neverí, keďže ešte v roku 2012 vláda predpokladala, že deficit v roku 2015 bude nižší ako dve percentá HDP, a každoročne sa jeho výška zvyšovala.

Poslanec za SaS Jozef Rajtár upozornil aj na zlyhanie reformy ESO, ktorá mala priniesť efektívnu, spoľahlivú a otvorenú štátnu správu. Počet úradníkov od roku 2013 stúpol o 13-tisíc. Počet úradov sa mal zredukovať z 916 na 58, ušetriť sa malo 700 miliónov eur. Podľa Rajtára sa nič z toho v praxi nenaplnilo a štát potrebuje znížiť mieru byrokracie.

Do diskusie k programovému vyhláseniu vlády zostali písomne prihlásení ešte štyria poslanci.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…