Nedemonštrujte na hraniciach s Gazou! Izrael varuje Palestínčanov

20.4.2018 20:40

Izraelské vojenské lietadlá zhadzovali v piatok letáky vyzývajúce Palestínčanov, aby sa nepribližovali k pohraničnému plotu medzi Izraelom a pásmom Gazy.

Nedemonštrujte na hraniciach s Gazou! Izrael varuje Palestínčanov
Foto: TASR
Popis: Palestínski zdravotníci evakuujú zraneného demonštranta počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme.

Podľa Izraela by Palestínčania mohli účasťou na každotýždenných protestoch organizovaných islamským militantným hnutím Hamas ohroziť svoje životy. Cieľom protestov je prelomenie pozemnej, námornej a vzdušnej blokády pásma Gazy, v ktorom vládne práve Hamas.

Izrael obviňuje Hamas, že ľudové protesty Palestínčanov zneužíva na podnikanie útokov na Izrael, ktorý dal zároveň jasne najavo, že nedovolí, aby sa demonštranti k pohraničnému plotu približovali, prípadne ho poškodili.

Zrážky medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskými bezpečnostnými silami na hraniciach medzi Izraelom a pásmom Gazy si od 30. marca vyžiadali životy 28 Palestínčanov. 

Početnosť potýčok sa zvýšila po tom, ako americký prezident Donald Trump vlaniv decembri uznal Jeruzalem za izraelské hlavné mesto, čím pobúril Palestínčanov.

Vo februári spôsobilo zranenia štyrom izraelským vojakom výbušné zariadenie pri pohraničnom plote, na čo Izrael odpovedal rozsiahlym bombardovaním objektov Hamasu, považovaného Izraelčanmi, Európskou úniou a Spojeným štátmi za teroristickú organizáciu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kočner v putách. Všade samí kukláči. PRVÉ FOTO z razie

9:15 Kočner v putách. Všade samí kukláči. PRVÉ FOTO z razie

FOTO Policajné komando od skorých ranných hodín vykonáva domové prehliadky v nehnuteľnostiach, ktoré…