Nebezpečné. Američania sa obávajú falšovania volieb ako ešte nikdy. Svedectvá o „pokazených“ hlasovacích prístrojoch sa množia

27. 10. 2016 5:30

Voľby čakajú USA až 8. novembra, ale už mesiace sa objavujú správy o údajnej manipulácii s hlasovaním, z ktorej vinia zväčša republikáni demokratov. Informácií, že ľudia hlasujú napríklad dva razy alebo dokonca volia aj mŕtvi, nie sú pritom zriedkavé. Takéto prípady sa objavili v takzvaných predčasných voľbách, ktoré už absolvovali milióny registrovaných voličov v predstihu poštou alebo väčšinou vo volebných miestnostiach s elektronickými hlasovacími zariadeniami.

Nebezpečné. Američania sa obávajú falšovania volieb ako ešte nikdy. Svedectvá o „pokazených“ hlasovacích prístrojoch sa množia
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

„Voľby sú úplne zmanipulované nečestnými a skresľujúcimi médiami, ktoré tlačia nečestnú Hillary – ale aj v mnohých volebných miestnostiach,“ napísal prednedávnom republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump na sociálnej sieti. „Samozrejme, že sú a budú veľké volebné podvody pred a počas volebného dňa,“ dodal. Zarážajúce je, že až 73 percent republikánskych voličov zdieľa Trumpove obavy zo sfalšovania volieb. Ide teda o nevýdané spochybňovanie amerického demokratického procesu, pričom môžeme predpokladať, že v prípade víťazstva Clintonovej ju značná časť populácie nebude vnímať ako legitímnu prezidentku. 

Prečo všetky tie obavy?

Hladinu internetu nedávno rozvírila informácia, že spoločnosť Smartmatic so sídlom vo Veľkej Británii zverejnila na svojej webovej stránke správu, že poskytuje zariadenia pre volebné komisie do šestnástich štátov USA. Medzi nimi sú aj takzvané kľúčové štáty, v ktorých chce vyhrať každý z kandidátov, lebo pre svoj veľký počet voliteľov zväčša rozhodujú aj o tom, ako sa skončia voľby celkovo. 
 
Spoločnosť Smartmatic vedie Mark Malloch-Brown, bývalý člen predstavenstva Open society foundation (Nadácia otvorenej spoločnosti), ktorá patrí Georgovi Sorosovi a jej pobočka funguje aj na Slovensku. George Soros je pritom dobre známy ako sponzor amerických demokratov. 
 
Portál Snopes.com, ktorý sa zaoberá odhalovaním hoaxov a nepravdivých informácií, však tvrdí, že ide o výmysel, keďže Smartmatic síce volebným komisiám svoje výrobky dodáva, v skutočnosti ale v žiadnom zo 16 štátov sa nepoužijú hlasovacie zariadenia tejto značky. 

Svedectvá, svedectvá...

Napriek tomu sa neustále objavujú tvrdenia, že demokrati manipulujú s voľbami, pričom najnovšie sa objavili správy, že pri takzvaných skorých voľbách, ktoré majú za sebou už milióny Američanov v tridsiatich okresoch, nefungovali hlasovacie zariadenia tak, ako mali a boli vraj nastavené v prospech Clintonovej.
 
Predčasné voľby, ktorých cieľom je zvýšiť účasť voličov, a je možné voliť aj poštou, majú za sebou Američania vo viacerých kľúčových štátoch. Práve tie budú 8. novembra rozhodujúce pre budúceho šéfa Bieleho domu. Medzi ne patria aj Florida, Arizona a Texas.
 
V Texase sa objavili správy, že v niektorých okresoch hlasovacie zariadenia údajne menili hlasy pre republikánov na demokratické. Na sociálnych sieťach sa objavili sťažnosti najmä od voličov, ktorí by v Bielom dome radšej videli Donalda Trumpa. 
 
„V Harris County sa objavili správy o ľuďoch, ktorí volili čisto republikánov a ich hlasy boli zmenené na demokratov,“ píše jeden z Texasanov na Facebooku. 
 
Sťažnosti na údajne zmanipulované hlasovanie
 
Objavili sa vraj aj prípady, v ktorých ľudia vyplňovali hárky ručne, lebo im povedali, že hlasovacie zariadenia nefungujú. „Pracovala som vo volebnej komisii vo východnom Texase, kde kontrolóri jednoducho pri rátaní hlasov počítali republikánske hlasy ako demokratické a posunuli ich ďalej,“ píše účastníčka predčasných volieb prezidenta USA na sociálnej sieti. 
 
Sťažnosti na údajne zmanipulované hlasovanie
 
 
Obvinení z manipulácie volieb pribudlo počas predčasného hlasovania aj v Pennsylvánii, kde niektorí voliči údajne dali dva hlasy. Podľa denníka Washington Times sa v tomto štáte USA dvakrát zaregistrovalo najmenej 43 000 voličov. V Indiane vyšetrujú podozrenia z podvodu pri falšovaní identity v 56 okresoch. Vo Virginii sa FBI zase údajne zaoberá dvadsiatimi prípadmi, v ktorých hlasovali zosnulí. 
 
Demokratom nepomáha ani nedávna aféra okolo úniku emailovej komunikácie ľudí z blízkosti kampane Hillary Clintonovej, v ktorej sa na serveri WikiLeaks objavili desaťtisíce emailov vysokopostavených demokratov a poradcov vrátane Johna Podestu. Uniknuté emaily potvrdzujú, že od začiatku vysokopostavení predstavitelia Demokratickej strany ovplyvňovali priebeh výberu demokratického kandidáta na prezidenta (demokratické primárky - pozn. redakcie) v prospech Clintonovej aj napriek tomu, že oficiálne mali byť nestranní. Malo ísť napríklad o umiestňovanie menšieho počtu volebných miestností v regiónoch, ktoré podporovali jej súpera Bernieho Sandersa, snahy o diskreditáciu Sandersovej osoby či dokonca prevody financií na kampaň Clintonovej. Nie je preto preháňaním označiť Clintonovej víťazstvo nad Sandersom, ak nie za sfalšované, tak aspoň za neférové.
 
Odchádzajúci prezident Barack Obama aj Hillary Clintonová označili reči o falšovaní volieb za nezodpovedné a nebezpečné. 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

7:15 Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa mala ospravedlniť predsedovi Národnej rady (NR) SR Andrejovi Da…