Návrh zákona Stop Sorosovi proti jedincom a neziskovkám podporujúcim migráciu! V Maďarsku pritvrdzujú a z Európy už znie krik

22. 2. 2018 6:00

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v utorok vyhlásil, že každý, kto spochybňuje vládny návrh zákona Stop Sorosovi, ktorý má za cieľ obmedziť migráciu, spochybňuje právomoc vlády robiť suverénne rozhodnutia. ČTK informovala, že v ten istý deň začal o návrhu rokovať maďarský parlament.

Návrh zákona Stop Sorosovi proti jedincom a neziskovkám podporujúcim migráciu! V Maďarsku pritvrdzujú a z Európy už znie krik
Foto: TASR
Popis: Maďarská vlajka
reklama

Zákon Stop Sorosovi by vraj umožnil regulovať, prípadne zakázať činnosť mimovládnych organizácií a jedincov podporujúcich migráciu s odôvodnením, že predstavujú ohrozenie národnej bezpečnosti. Agentúra MTI uviedla, že minister povedal, že takzvané občianske skupiny, ktoré presadzujú migráciu a otvorené hranice, konajú v rozpore s maďarskou národnou bezpečnosťou.

Vláda vraj podľa ministra musí činnosti namierenej proti národnej bezpečnosti zabrániť, a to aj legálnou cestou. Minister zahraničia Szijjártó reagoval tiež na kritiku luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna, ktorý v rozhovore pre berlínsky Tagesspiegel označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora.

Péter Szijjártó

Péter Szijjártó Zdroj: TASR

Asselborn odsúdil aj predmetný návrh zákona a vyzval na aktiváciu článku 7 úniovej zmluvy, ktorý umožňuje uplatniť voči krajine určité sankčné mechanizmy. Šéf maďarskej diplomacie Asselborna označil za hlupáka, ktorý nemá rád Maďarsko, a obvinil ho, že ho platí americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros, informoval server The Budapest Beacon.

Jean Asselborn

Jean Asselborn Zdroj: SITA

Rétorika protiimigračnej kampane Orbánovej vlády označuje Sorosove snahy posilňovať liberálne hodnoty a otvorené hranice vo východnej Európe za „plán“ dopravovať do Európy migrantov, pripomína agentúra Reuters. ČTK uviedla, že tento právny predpis je súčasťou balíka troch zákonov, ktoré sú zamerané proti migrácii. Ich cieľom je vraj výrazne sťažiť v krajine činnosť mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí pomáhajú migrantom. Tieto aktivity by v budúcnosti podliehali povoleniu úradov.

Hlasovanie o uvedených zákonoch sa očakáva až po parlamentných voľbách, ktoré maďarský prezident vypísal na 8. apríla. Proti týmto zákonným opatreniam protestovalo v pondelok v spoločnom liste vyše 200 európskych organizácií na ochranu ľudských práv.

Celý text nájdete na webe České noviny.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

23:59 Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého pre…