Návrh rozpočtu narazil pre vyšší deficit na odpor Európskej komisie. Taliansko chce bezprecedentným spôsobom porušiť rozpočtové pravidlá Únie

19. 10. 2018 8:10

Taliansky návrh rozpočtu narazil pre vyšší deficit na odpor Európskej komisie (EK). Komisia v návrhu našla rozsiahle porušenie rozpočtových pravidiel.

Návrh rozpočtu narazil pre vyšší deficit na odpor Európskej komisie. Taliansko chce bezprecedentným spôsobom porušiť rozpočtové pravidlá Únie
Foto: TASR
Popis: Giuseppe Conte

Talianske plány týkajúce sa nového dlhu sú bezprecedentným porušením kritériá Paktu stability, uvádza sa v liste eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierra Moscoviciho, ktorý bol vo štvrtok zaslaný talianskemu ministrovi hospodárstva Giovannimu Triovi.

Komisia listom, ktorý bol zverejnený na stránke EK, zrejme pripravuje pôdu na odmietnutie talianskeho návrhu. V liste sa uvádza, že plánované výdavky sú príliš vysoké, že štrukturálny deficit sa zvýši, namiesto toho aby klesol, a že taliansky verejný dlh neklesne, ako to požadujú pravidlá EÚ.

"Tieto tri faktory zrejme ukazujú mimoriadne vážne porušenie záväzkov v oblasti rozpočtovej politiky stanovených Paktom stability a rastu," uvádza sa v liste EK.

Tento krok sa očakával, keďže nová talianska vláda zložená z populistického Hnutia piatich hviezd a pravicovej strany Liga Severu naplánovala v návrhu rozpočtu výrazne vyšší schodok, než požaduje EÚ. Deficit by mal dosiahnuť 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom predchádzajúca vláda prisľúbila maximálne 0,8 % HDP.

Taliansky premiér Giuseppe Conte nevidí dôvod, aby si robil starosti. "Vedeli sme, že tento rozpočet, ktorý sme vytvorili pre potreby talianskych občanov, nie je v súlade s očakávaniami Európskej komisie," uviedol na Facebooku. Vláda je pripravená odpovedať na kritiku Bruselu.

Rozpočet je podľa neho "dobre premyslený, dobre postavený a dobre urobený" a prinesie rast.

Spor okolo rozpočtu znepokojil finančné trhy. Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov stúpli o 0,14 percentuálneho bodu na 3,78 % a riziková prirážka na ne voči referenčným nemeckým dlhopisom dosiahla najvyššiu úroveň od roku 2013

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

18:02 Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

Novou šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila má byť Martina Babacsová. Informovala o tom televízia Joj. P…