Návrh rozpočtu je škandalózne nekvalitný. Minister dostal politický rozkaz, tvrdí Matovičov poslanec

29. 11. 2019 14:36

Návrh štátneho rozpočtu je "škandalózne" nekvalitný a Národná rada (NR) SR si nezaslúži o takomto návrhu rokovať. Uviedol to v rozprave k zákonu roka poslanec Eduard Heger za klub OĽaNO. Predložený rozpočet mal byť podľa neho prepracovaný, pretože je klamlivý a hnutie OĽaNO ho odmieta.

Návrh rozpočtu je škandalózne nekvalitný. Minister dostal politický rozkaz, tvrdí Matovičov poslanec
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanec NR SR Eduard Heger (OĽaNO).
reklama

"Pán minister financií zadal úradníkom, samozrejme, to bol politický rozkaz, aby na papieri 'napasovali' deficit do výšky 0,5 % HDP, aby sme oklamali Európsku komisiu (EK) a náš zákon o vyrovnanom rozpočte, že akože plníme pravidlá," poznamenal Heger.

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády

Skonštatoval, že podľa Národnej banky Slovenska (NBS) deficit budúci rok nebude 0,5 % HDP, ale 1,6 % HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) má zasa odhad 1,8 % HDP, deficit by sa tak blížil k takmer 2 miliardám eur. "Situácia sa z tohto pohľadu naozaj podobá na grécku cestu," podotkol Heger. Vláda podľa neho nepripravila Slovensko na prípadnú krízu v budúcnosti, na ochranu pred ktorou potrebuje rozpočet trojmiliardový priestor, aby zastabilizoval ekonomiku. Návrhu rozpočtu podľa neho neverí ani EK.

V rozpočte sú podľa Hegera na strane príjmov nafúknuté nedaňové príjmy, výdavky sú zasa nereálne podhodnotené. Rezort financií sa podľa jeho slov snaží presvedčiť, že verejné investície v budúcom roku budú najnižšie za posledných 15 rokov. "Vláda sa bojí priznať, že nevie na sebe šetriť cez hodnotu za peniaze a hospodári zle," myslí si. Podotkol, že dochádza k rozvratu stability verejných financií.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…