Návrh, na ktorom sa Kalavská dohodla s Ficom, ide do medzirezortného pripomienkového konania

29. 7. 2019 22:03

Návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť reformu nemocníc, predloží Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na pripomienkovanie pravdepodobne do konca júla. Vyplýva to z predbežnej informácie ministerstva k legislatívnemu zámeru. Na riešení reformy formou ústavného zákona sa dohodli šéfka rezortu Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a šéf Smeru-SD Robert Fico.

Návrh, na ktorom sa Kalavská dohodla s Ficom, ide do medzirezortného pripomienkového konania
Foto: TASR
Popis: Andrea Kalavská
reklama

V ústavnom zákone chce ministerstvo zadefinovať, na čo všetko má pacient pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti nárok. Hovorí nielen o nároku pacienta, ale aj o kvalite, bezpečnosti, miestnej a časovej dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

"Tento ústavný zákon nastavuje hlavné piliere stratifikácie s cieľom zabezpečiť, aby každý občan mal rovnaký nárok na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Tento nárok budú nižšie právne predpisy presnejšie definovať," uviedlo pre TASR komunikačné oddelenie MZ SR.

Ministerstvo takýto krok zdôvodňuje analýzou súčasného stavu a predikčného modelu Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) MZ SR.

"Odhadujeme, že do roku 2030 nám v prípade, že neimplementujeme žiadne zmeny, bude chýbať približne 3100 lekárov a takmer 10.000 sestier," uviedlo v predbežnej informácii.

Zabezpečenie kvality, dostupnosti a bezpečnosti zdravotnej starostlivosti v podmienkach slovenského zdravotníctva podľa MZ SR predstavuje kľúčovú výzvu pri efektívnom využívaní zdrojov v rámci poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Rezort argumentuje aj tým, že budúca potreba tejto starostlivosti vyplýva predovšetkým z demografických a technologických zmien.

Návrh nedefinuje len nároky občanov Slovenskej republiky na kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť, ale zároveň bližšie špecifikuje miestnu a časovú dostupnosť.

"Práve formou maximálnej dostupnosti a koncentráciou zdrojov môžeme dospieť k zabezpečeniu budúcich potrieb," komentuje MZ SR.

Rezort chce taktiež prostredníctvom návrhu vymedziť čakacie lehoty. "Je nevyhnutné, aby bola potrebná zdravotná starostlivosť poskytnutá každému občanovi v dostatočne krátkom čase.

V prípade, že ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, je potrebné zabezpečiť primeranú zdravotnú starostlivosť v čo možno najkratšom čase, pričom je však nevyhnutné zabezpečiť dostatočnú úroveň kvality a bezpečnosti," konkretizuje.

V prípade plánovanej zdravotnej starostlivosti hovorí zasa o tom, že nejde o najkratší čas, ale o najvyššiu kvalitu.

Tá má byť zabezpečená formou minimálneho počtu určitých výkonov, na základe ktorých bude poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uhrádzaná zdravotná starostlivosť.  Na to, aby takýto zákon prešiel, musí od poslancov Národnej rady (NR) SR získať minimálne 90 hlasov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…