Návrh kollárovcov v parlamente neuspel, 14-roční za priestupky pykať nebudú

13.10.2017 14:00

Veková hranica priestupkovej zodpovednosti sa zo súčasných 15 rokov na 14 znižovať nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž nepodporili návrh novely zákona o priestupkoch od opozičného hnutia Sme rodina, ktorý takúto zmenu prinášal.

Návrh kollárovcov v parlamente neuspel, 14-roční za priestupky pykať nebudú
Foto: SITA
Popis: Poslanci NR SR za stranu Sme rodina, zľava: Peter Pčolinský, Milan Krajniak a Boris Kollár

"Cieľom návrhu zákona je zníženie hranice veku zodpovednosti za spáchanie priestupku na 14 rokov a zmiernenie súčasného stavu osobitnej priestupkovej imunity aj voči určitej neprispôsobivej časti obyvateľstva, ktorá vďaka súčasnej právnej úprave má širokú možnosť vyhnúť sa sankciám za spáchané priestupky," vysvetľovali predkladatelia.

Pre zmenu zákona sa poslanci rozhodli aj z dôvodu narastajúcej priestupkovosti maloletých a mladistvých.

"Znížením vekovej hranice priestupkovej zodpovednosti sa výrazne zúži skupina nepostihnuteľných maloletých priestupcov," uviedli.

Poslanci pripomenuli, že kým trestne zodpovedné sú na Slovensku už 14-ročné deti, za priestupky v tomto veku pykať nemusia. Tu je totiž hranica 15 rokov.

A tak maloletí a mladiství delikventi, ktorí spáchajú drobné krádeže, úmyselne poškodzujú majetok alebo rušia nočný pokoj, zostávajú nepotrestaní.

Ani novela zákona o bankách

Hnutie Sme rodina nepresadilo ani novelu zákona o bankách. Právnou normou chcelo dosiahnuť, aby sa podmienky poskytovania základného bankového produktu pre spotrebiteľa upravili tak, aby zohľadnili čo najväčšiu skupinu obyvateľstva.

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) pripomenul, že Národná banka Slovenska zverejnila údaje o zisku bankového sektora od začiatku roka.

"Ku koncu mája zaznamenali banky zisk 290 miliónov eur, čo je o 14 miliónov viac ako pred rokom. Najviac zarobili na poplatkoch a províziách. Aj napriek tomu poplatky v bankách v Slovenskej republike v posledných mesiacoch neúmerne vzrástli.  To má za následok nepriaznivý dopad na obyvateľstvo," povedal.

Základný bankový produkt je podľa zákona balík služieb, ktorý musí povinne každá banka zaradiť do balíkového portfólia svojich produktov.

Služby a produkty zahrnuté v základnom balíku sú presne určené vyhláškou Ministerstva financií Slovenskej republiky. Mesačný poplatok za základný balík služieb určuje ministerstvo financií a je nula eur.

Podmienkou zriadenia a vedenia základného bankového produktu je, že klient nevlastní v žiadnej banke a ani v žiadnej pobočke zahraničnej banky osobný účet, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti nepresahuje 400 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 5600 eur.

Novela od Sme rodina počítala s tým, že hranica mesačného príjmu sa zvýši až na 1000 eur.

Zrušenie produktu

Navyše zákonné podmienky na poskytnutie základného bankového produktu nemajú byť viazané len na zamestnancov, ale majú sa uplatniť na všetkých, ktorých čistý príjem nepresahuje 1000 eur. Právna norma mala zároveň stanoviť hornú hranicu ročného príjmu spotrebiteľa na 15.000 eur.

Po jej prekročení by banka mohla poskytnutie základného bankového produktu zrušiť.

Poslanci hnutia neuspeli ani s návrhom novely zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov.

Navrhovali zaviesť finančnú náhradu, princíp dobrovoľnosti a slobodného výberu nájomcu medzi bytovou náhradou a finančnou náhradou, spravodlivý mechanizmus prispievania na nájomné zo strany obce prenajímateľovi a možnosť obce získať dotáciu od štátu na poskytovanie finančných náhrad v prípade ukončenia nájomných vzťahov.

Návrhom zákona chceli docieliť vyváženosť vzťahov medzi prenajímateľom, nájomcom a obcou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

14:31 VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

Odhalíme zvrátené konanie Martina Glváča, toho času podpredsedu parlamentu za politckú stranu SMER-S…