Návrat povinnej vojenčiny? V Nemecku nad tým vážne rozmýšľajú

    0
    Príslušníci špeciálnych policajných jednotiek v Nemecku (Autor: TASR)

    Návrh je súčasťou pripravovanej stratégie ministerstva vnútra, zameranej na prípravu krajiny pre potenciálne misie NATO a na posilnenie civilnej obrany krajiny. Vláda by sa návrhom mala zaoberať v stredu.

    “Útok na nemeckom území, ktorý by si vyžiadal konvenčnú obranu, je nepravdepodobný,” uvádza sa v dokumente. Sú však potrebné opatrenia civilnej obrany, pretože “nemožno vylúčiť veľkú bezpečnostnú hrozbu v budúcnosti”.

    Nemecko zvažuje nové bezpečnostné stratégie po dvoch teroristických útokoch a masovej streľbe z minulého mesiaca, ako aj pre napätie medzi NATO a Ruskom po jeho anexii Krymu a následnom vojenskom zapojení sa do diania na východe Ukrajiny.

    Kritika opozície

    Súčasťou plánu civilnej obrany je opatrenie, ktoré by vyžadovalo, aby si občania robili zásoby jedla a vody na najmenej desať dní pre využitie v núdzových situáciách.

    Opozičné strany návrh kritizovali, podľa nich vláda zbytočne vyvoláva u ľudí strach.

    Dietmar Bartsch, spolupredseda opozičnej strany Linke, v pondelok povedal, že diskusia o zásobách potravín a vody “vážne znervózni” verejnosť a vyvolá u ľudí nákupnú paniku.

    Nemecká vláda zrušila v roku 2011 povinnú vojenskú službu s tým, že pre ňu nemá za danej geopolitickej situácie využitie. Už pred jej zrušením sa jej mnohí mladí muži vyhýbali, vyberali si radšej nevojenskú službu v podobe práce v nemocnici či domovoch sociálnej starostlivosti.

    Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa tento mesiac vyjadrila, že Bundeswehr absolvuje spoločný výcvik so spolkovou políciou s cieľom pripraviť sa na domáce protiteroristické operácie.

    - Reklama -