Návrat povinnej vojenčiny? V Nemecku nad tým vážne rozmýšľajú

23. 8. 2016 16:37

Nemecká vláda zvažuje návrat povinnej vojenskej služby - zrušenej postupne pred piatimi rokmi - pre bezpečnostné hrozby, ktorým krajina čelí. Vyplýva to z dôverného dokumentu, ktorý sa dostal do rúk agentúre DPA.

Návrat povinnej vojenčiny? V Nemecku nad tým vážne rozmýšľajú
Foto: TASR
Popis: Príslušníci špeciálnych policajných jednotiek v Nemecku

Návrh je súčasťou pripravovanej stratégie ministerstva vnútra, zameranej na prípravu krajiny pre potenciálne misie NATO a na posilnenie civilnej obrany krajiny. Vláda by sa návrhom mala zaoberať v stredu.

"Útok na nemeckom území, ktorý by si vyžiadal konvenčnú obranu, je nepravdepodobný," uvádza sa v dokumente. Sú však potrebné opatrenia civilnej obrany, pretože "nemožno vylúčiť veľkú bezpečnostnú hrozbu v budúcnosti".

Nemecko zvažuje nové bezpečnostné stratégie po dvoch teroristických útokoch a masovej streľbe z minulého mesiaca, ako aj pre napätie medzi NATO a Ruskom po jeho anexii Krymu a následnom vojenskom zapojení sa do diania na východe Ukrajiny.

Kritika opozície

Súčasťou plánu civilnej obrany je opatrenie, ktoré by vyžadovalo, aby si občania robili zásoby jedla a vody na najmenej desať dní pre využitie v núdzových situáciách.

Opozičné strany návrh kritizovali, podľa nich vláda zbytočne vyvoláva u ľudí strach.

Dietmar Bartsch, spolupredseda opozičnej strany Linke, v pondelok povedal, že diskusia o zásobách potravín a vody "vážne znervózni" verejnosť a vyvolá u ľudí nákupnú paniku.

Nemecká vláda zrušila v roku 2011 povinnú vojenskú službu s tým, že pre ňu nemá za danej geopolitickej situácie využitie. Už pred jej zrušením sa jej mnohí mladí muži vyhýbali, vyberali si radšej nevojenskú službu v podobe práce v nemocnici či domovoch sociálnej starostlivosti.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa tento mesiac vyjadrila, že Bundeswehr absolvuje spoločný výcvik so spolkovou políciou s cieľom pripraviť sa na domáce protiteroristické operácie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…