Nástupkyňa Merkelovej v problémoch? Odveta, ktorá tak celkom nevyšla, očami Mariana Kechlibara

22. 8. 2019 7:02

Okolo bývalého šéfa Spolkového úradu na ochranu ústavy, nemeckej tajnej služby, Hansa-Georga Maaßena to znovu vrie. Po tom, čo sa ako člen najväčšej nemeckej strany CDU veľmi kriticky vyjadril na adresu migrantov, nová šéfka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová naznačila, že by ho mohli zo strany vyhodiť. Matematik Marian Kechlibar však tvrdí, že by toto vyjadrenie mohlo zlomiť väz skôr šéfke CDU.

Nástupkyňa Merkelovej v problémoch? Odveta, ktorá tak celkom nevyšla, očami Mariana Kechlibara
Foto: TASR
Popis: Annegret Krampová-Karrenbauerová
reklama

Strana, z ktorej pochádza aj ešte stále úradujúca kancelárka Angela Merkelová – Kresťanskodemokratická únia (CDU), má problém. Matematik Marian Kechlibar upozorňuje, že predovšetkým vo východnej časti Nemecka prichádza o voličov.

Bývalý šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy, nemeckej tajnej služby, Hans-Georg Maaßen, inak tiež člen CDU, sa tento trend pokúša zvrátiť. Ako jeden z predstaviteľov Únie hodnôt, konzervatívnej platformy v rámci CDU, sa pokúša stranu posunúť doprava a tým vziať vietor z plachiet Alternatíve pre Nemecko.

Hans-Georg Maaßen

Hans-Georg Maaßen  Zdroj: TASR

Podľa servera Deutsche Welle na konferencii usporiadanej touto platformou vyslovil okrem iného tvrdé slová na adresu migrantov prichádzajúcich do Nemecka.

„Nevstúpil som pred tridsiatimi rokmi do CDU preto, aby dnes do Nemecka mohlo prísť 1,8 milióna Arabov,“ konštatoval.

Nielen tieto slová však zrejme nahnevali súčasnú predsedníčku CDU Annegret Krampovú-Karrenbauerovú, pre ktorú nemecké médiá bežne používajú skratku AKK. Táto dáma novinárom povedala, že existuje množstvo prekážok, ktoré celkom správne sťažujú možnosť vyhodiť niekoho zo strany. Ale v prípade pána Maaßena už vraj nevidí veľa styčných plôch medzi ním a CDU. Nepriamo tak naznačila, že by nebola úplne proti Maaßenovmu vyhodeniu z partaje.

„Annegret Krampová-Karrenbauerová svojím vyjadrením dosť podráždila vlastnú partaj. Ide presne o ten formát chyby, ktorý by ju mohol stáť miesto. Ak nie teraz, tak niekedy v budúcnosti, keď sa podobné ,kopance‘ spočítajú. Pomenovanie ,čierna nula CDU‘, ktoré pre ňu vymyslel komentátor Gabor Steingart, nie je práve lichôtka a len tak z obehu nezmizne,“ napísal k tomu Kechlibar na svojom webe.

„Možno je to otázka nedostatku skúseností. V Sársku, odkiaľ AKK pochádza, je AfD okrajovou straničkou, ktorá sa v roku 2017 síce do krajinského snemu dostala, ale má tam iba troch zástupcov. Je možné, že AKK si nevie predstaviť, že by s nimi mala problém,“ dodal.

Podľa Kechlibara sa tak môže stať, že pani AKK na svojom poste už dlho nevydrží. Potom ju môže nahradiť napríklad niektorý z predstaviteľov už spomínanej konzervatívnej platformy.

Celý komentár nájdete na webe Kechlibar.net.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…