Nástupkyňa Merkelovej sa vyjadrila k otvorenému listu Macrona občanom EÚ

13. 3. 2019 7:00

Kto čítal verejný list francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona adresovaný občanom EÚ, mohol si klásť jednu otázku: Čo na to Nemecko? Práve na to čiastočne odpovedá komentár Annegret Krampovej-Karrenbauerovej (nazývanej AKK), nástupkyne Angely Merkelovej na čele CDU, ktorý zverejnil server Welt.

Nástupkyňa Merkelovej sa vyjadrila k otvorenému listu Macrona občanom EÚ
Foto: TASR
Popis: Annegret Krampová-Karrenbauerová

Predsedníčka CDU s Macronom vo všeličom súhlasí, ale niektoré Macronove nápady odmieta. „Európsky centralizmus, európsky etatizmus, spoločné dlhy, europeizácia sociálneho systému a minimálna mzda by boli zlou cestou,“ napísala napríklad Krampová-Karrenbauerová.

Aj AKK varuje pred vplyvom Číny a USA a pýta sa, či chceme, aby rozhodovali o našej budúcnosti. Súhlasí s Macronom, že Európa musí byť silnejšia, aby napríklad mohla dať jednotnú odpoveď Rusku. Ale podľa nej chýba v očiach Európanov EÚ čitateľnosť, smer a schopnosť postaviť sa problémom súčasnosti. Ukážkou nedostatku čitateľnosti je podľa nej napríklad dĺžka času, kým sa EÚ zhodla na tom, čo sa deje vo Venezuele, a neschopnosť riešiť problémy vyplýva z reakcie na migráciu, klimatické zmeny, terorizmus alebo medzinárodné konflikty. Nadchádzajúce voľby vraj nemôžu byť obranou statusu quo proti obvineniam populistov, pretože pre väčšinu občanov nevzniká otázka za alebo proti EÚ, ale voľby budú podľa jej názoru o tom, ako sa bude Únia vyrovnávať s veľkými problémami budúcnosti.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

AKK sa v texte ďalej vyslovuje za jednotný bankový trh, ale hneď dodáva, že sa musíme držať systému subsidiarity, vlastníctva a zdieľanej zodpovednosti. Európa podľa nej potrebuje stratégiu zbližovania štandardov životných podmienok. Vo vede má vraj vzniknúť spoločný európsky inovačný rozpočet, ale európska stratégia pre inováciu podľa nej nesmie porušovať pravidlá férovej konkurencie. V otázke životného prostredia je AKK nebývalo ostrá a tvrdí, že ambiciózne ciele a limity nikam neviedli a jediný spôsob, ako získať podporu verejnosti, je brať ohľad na sociálnu a ekonomickú situáciu, aby zamestnanosť a výkon ekonomiky zostali zachované. Preto vraj Európa potrebuje európsky pakt na ochranu klímy, na ktorom by sa podieľala verejnosť, priemysel aj politici na národnej a európskej úrovni.

Aby nedochádzalo k pokriveniu trhu, tak podľa AKK musí prestať krátenie daní a veľké spoločnosti musia prispievať rovnako ako malé a stredné. Ďalej súhlasí s Macronom v ochrane hraníc, teda v nevyhnutnosti úplnej kontroly celej hranice. Kde to nie je možné dosiahnuť na národnej úrovni, tam by mal podľa nej túto úlohu zohrať Frontex. O tom, či má imigrant nárok na azyl alebo na štatút utečenca, by sa vraj malo rozhodovať už na hraniciach schengenu, takže by mala vzniknúť elektronická databáza, z ktorej by všetky štáty čerpali. A čím viac by robil jeden štát pre ochranu hraníc, tým by boli jeho záväzky nižšie v iných oblastiach. Tiež navrhuje, aby bola EÚ reprezentovaná jedným zástupcom v Bezpečnostnej rade OSN.

Uviedla, že Francúzsko a Nemecko už pracujú na vývoji lietadla novej generácie, a ako ďalší spoločný projekt, do ktorého by sa mohli zapojiť aj ďalšie národy, navrhla spoločnú lietadlovú loď. Zabrúsila aj do Afriky, kde v záujme obyvateľov oboch kontinentov údajne musí dôjsť k uzavretiu strategického partnerstva. Ale to vraj súčasne znamená, že otázka deregulácie poľnohospodárstva a umožnenia prístupu potravinárskych produktov z Afriky nesmie byť tabu.

Základom Európy sú podľa jej názoru národné štáty, ktoré dávajú Európe demokratickú legitimitu a presadzujú svoje záujmy na európskej úrovni. Je vraj čas skoncovať s anachronizmami: europarlament by sa mal permanentne presťahovať do Bruselu a platy európskych úradníkov by sa mali zdaňovať. V otázke islamu tvrdí AKK, že treba stvoriť vetvu islamu kompatibilnú s európskymi hodnotami a s tým cieľom vzdelávať imámov. A pokiaľ ide o „nových“ členov zo strednej a východnej Európy, AKK vyhlasuje, že je nutné rešpektovať ich prístup a príspevok k európskej kultúre a histórii, ale zároveň trvať na nediskutovateľných základných hodnotách. Na podobe EÚ sa podľa nej musia podieľať všetci, nielen bruselská, západná alebo proeurópanská elita.

Celý článok si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…