Nastávajúce vojenské manévre NATO s názvom Trident Juncture budú stáť Nemecko 90 miliónov eur

22.10.2018 17:45

Nastávajúce vojenské manévre NATO s názvom Trident Juncture budú stáť nemeckých daňových poplatníkov 90 miliónov eur. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na nemecké ministerstvo obrany. Približne polovica tejto sumy pôjde do Nórska, ktoré dané cvičenia hostí.

Nastávajúce vojenské manévre NATO s názvom Trident Juncture budú stáť Nemecko 90 miliónov eur
Foto: TASR
Popis: Trident Juncture, vojenské cvičenie

Nórsko bude týmito peniazmi platiť za ubytovanie a zásobovanie vojakov, ako aj za prípravu územia pre manévre. Zvyšok nemeckých prostriedkov pôjde na prepravu posádok a vybavenia.

Trident Juncture sú najväčšími vojenskými cvičeniami od ukončenia studenej vojny. Začnú sa vo štvrtok za účasti 50.000 vojakov z 31 krajín.

Nemecko vyšle do škandinávskej krajiny 10.000 vojakov, čo je po Spojených štátoch druhé najväčšie zastúpenie na týchto manévroch.

Cvičenia majú zdôrazniť úlohu NATO pri obrane Európy. Spojenci budú trénovať v teplotách pod bodom mrazu, aby boli pripravení na náročné situácie.

Na cvičeniach Trident Juncture sa zúčastní aj slovenská armáda. Minister obrany SR Peter Gajdoš v rozhovore pre TASR 4. októbra potvrdil, že Bezpečnostná rada SR, ako aj slovenská vláda, schválili mandát na vyslanie slovenských vojakov na manévre v arktickej časti Nórska v počte do 15 osôb.

Okrem vyslaných vojakov z 29 členských krajín NATO sa na manévroch v dňoch 25. októbra až 7. novembra zúčastnia aj partnerské krajiny Švédsko a Fínsko.

"Na cvičeniach sa zúčastní 150 bojových lietadiel, 60 lodí a 10.000 vozidiel," uviedol začiatkom mesiaca generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdôraznil, že ide o obranné cvičenia, ktoré nie sú namierené proti žiadnej krajine, a spresnil, že Rusko dostalo pozvánku, aby na manévre poslalo pozorovateľov.

Cvičenia NATO sa uskutočnia dva mesiace po tom, ako Rusko v auguste usporiadalo na východe krajiny obrovské vojenské manévre, na ktorých sa podľa Moskvy zúčastnilo približne 300.000 vojakov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

0:00 Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

V talkshow Jaromíra Bosáka Ušák bol hosťom generál Petr Pavel. V priebehu rozhovoru bola reč o Pavlo…