Násilná prevýchova podľa Šojdrovej. To nie je žiadna pomoc. Markéta Šichtařová posiela europoslankyni drsný odkaz

19. 2. 2019 0:00

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ „Deti z utečeneckých táborov potrebujú, aby sme našli ich širšie rodiny v ich domovine. A tam ich vrátili. Tieto deti nepotrebujú, aby sme ich odvliekli do cudzej krajiny, ktorej jazyk a kultúru nepoznajú,“ hovorí ekonómka Markéta Šichtařová s tým, že aktivity europoslankyne Michaely Šojdrovej nepovažuje za pomoc deťom z utečeneckých táborov, ale ich násilnú prevýchovu.

Násilná prevýchova podľa Šojdrovej. To nie je žiadna pomoc. Markéta Šichtařová posiela europoslankyni drsný odkaz
Foto: TASR
Popis: Ekonómka Markéta Šichtařová
reklama

Zatiaľ čo česká ekonomika má tento rok podľa odhadu ministerstva financií rásť o 2,5 percenta, ostatné krajiny Vyšehradu majú skoro dvojnásobný rast. Stredná hodnota analytických odhadov prisudzuje Poľsku rast o 4,8 percenta a Maďarsku o 4,6 percenta. Slovensko svoj ekonomický rast hrubého domáceho produktu odhaduje na štyri percentá. Aké sú hlavné dôvody, že sa má susedným ekonomikám dariť viac ako tej českej?

To sa nedá len tak odbiť, že susedným krajinám sa „darí lepšie“. Technicky vzaté, ich rast bude tento rok asi vyšší, ale súčasne to treba zasadiť do kontextu, ktorý ukáže, že je to trochu inak.

Totiž po prvé, my rastieme z vyššieho základu. Keď k desiatim jablkám pridáte jedno ďalšie, zväčšíte počet o desať percent. Ale keď k jednému jablku pridáte jedno také isté ďalšie, zväčšíte počet o sto percent. To sú také „kúzla“ štatistiky. Takže z nižšieho základu sa rastie „ľahšie“, respektíve rýchlejšie. A my ako Česká republika máme ten základ jednoducho vyšší.

A po druhé, na vývoj HDP nemožno nazerať optikou jedného, dvoch kvartálov, ale musíme sa dívať na dlhodobý priemer. A česká ekonomika bola v rokoch 2017 – 2018 enormne prehriata. Opakovala by som sa, keby som tu podrobne vysvetľovala, že k tomu vo vrchovatej miere prispela svojou politikou najmä Česká národná banka. A v ekonomike obyčajne platí princíp akéhosi kyvadla: čím menej rastiete, tým menej sa následne prepadnete; čím rýchlejšie rastiete – ako my –, tým výraznejšie sa potom prepadnete. Takže ak by sme spriemerovali rasty Českej republiky a okolitých krajín za posledných desať rokov, nakoniec by sme sa dostali na veľmi podobné úrovne a neboli by sme na tom vôbec tak zle, len v našom prípade by to bolo v poslednom čase viac z jednej krajnosti do druhej, z väčšieho rastu do výraznejšieho spomalenia a potom zrejme zase späť.

V snahe chrániť životné prostredie a obmedziť znečistenie oceánov Európska komisia okrem návrhu zakázať plastové slamky a niektoré ďalšie plastové výrobky na jedno použitie vložila do novej smernice aj požiadavku, že PET fľaše budú musieť mať k sebe pevne pripevnené vrchnáky. Tie síce patria k najčastejšie nájdeným plastom na európskych plážach, ale pripevnenie vrchnákov k fľašiam si má vyžiadať spracovanie 50- až 200-tisíc ton dodatočného plastu ročne. Čo na toto ďalšie bruselské nariadenie, ktoré má byť schválené ešte pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, hovoríte?

Načo to je, keď to povedie k spracovaniu ešte väčších kvánt plastu? Táto starosť Európskej komisie o malichernosti je vskutku dojemná, keď Európa nedokáže vyriešiť naozaj zásadné veci, ako napríklad dohodnúť sa s Britmi na brexite alebo skrotiť obrovské rozpočtové deficity jednotlivých európskych krajín.

V Európe sa tak dlho budeme hrať na ochranu životného prostredia, pretože je to len hra na ochranu, keď riešime také detaily, až nás Čína, ktorá sa na nič podobné nehrá, ekonomicky úplne rozdrví, pretože si sama žiadne také limity nekladie. A keď nás Čína ekonomicky rozdrví a skolonizuje, bude s ochranou prírody koniec. Fakt to pripomína leštenie pohárov v lodnej kuchyni, keď sa Titanic potápa.

Europoslankyňa Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) minulý týždeň v utorok v Štrasburgu oznámila, že má zoznam detí z utečeneckých táborov v Grécku, ktorým by mohla Česká republika pomôcť a ujať sa ich. Jej snahu, aby sa Česko postaralo o deti nesprevádzané rodičmi, oceňuje TOP 09, uvítali ju aj Piráti, ktorí tento krok označujú za gesto solidarity. Mali by široké srdce političky patrične oceniť aj ľudia v májových voľbách tým, že jej dajú svoj hlas a pomôžu jej tak znovu získať kreslo v Európskom parlamente?

Deti z utečeneckých táborov potrebujú, aby sme našli ich širšie rodiny v ich domovine. A tam ich vrátili. Tieto deti nepotrebujú, aby sme ich odvliekli do cudzej krajiny, ktorej jazyk a kultúru nepoznajú. A aby sme im vnucovali našu predstavu dobra. Pre mňa toto nie je pomoc, pre mňa je to násilné vnútenie cudzej kultúry dieťaťu, ktoré sa nemôže brániť. Je to násilná prevýchova. Preto s aktivitou pani Šojdrovej hrubo nesúhlasím.

Česká europoslankyňa Michaela Šojdrová

Česká europoslankyňa Michaela Šojdrová  Zdroj: Daniela Černá

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…