Naši policajti to už takto dlho nevydržia. Kaliňák prezradil, koľkých poslal do ulíc

22. 11. 2015 15:02

Krvavé udalosti dotlačili štáty do vyjadrení, o ktorých Slovensko hovorilo už pred štyrmi mesiacmi. Uviedol to minister vnútra Robert Kaliňák v relácii O 5 minút 12 televízie RTVS.

Naši policajti to už takto dlho nevydržia. Kaliňák prezradil, koľkých poslal do ulíc
Foto: Jozef Hübel
Popis: Robert Kaliňák, vicecepremiér a minister vnútra
reklama

KaliŇák tým narážal na rôzne opatrenia, o ktorých sa začalo rokovať po teroristických útokoch v Paríži. Pre útoky zvolili aj Radu ministrov vnútra a spravodlivosti, na ktorej ministri krajín európskej dvadsaťosmičky podľa Kaliňáka hovorili aj o lepšej ochrane vonkajších schengenských hraníc. To, že je Európa po teroristických útokoch v pozore, si myslí aj Martin Fedor zo strany Sieť. "Bezpečnostná situácia je dynamická," vyhlásil v relácii. Ako dodal, nesmieme však pristúpiť na vnášanie chaosu a paniky medzi obyvateľov, pretože to je to, čo teroristi chcú dosiahnuť.

"Ak sa rozpráva o križovatke, na ktorej sa Európska únia nachádza, vidíme, že buď budeme schopní užšej spolupráce, alebo nás môže čakať rozvrat a rozpad," povedal Fedor, ktorý je takisto podporovateľom toho, že v schengene musí fungovať poriadok. Kaliňák v televízii prezentoval aj výsledky Rady ministrov. Tí sa zhodli, že sa by sa malo pristúpiť k databáze pasažierov, čiže by sa o pasažieroch mali ukladať a vymieňať informácie medzi bezpečnostnými zložkami. Dôležité podľa šéfa rezortu vnútra je, že takáto databáza by mohla pomôcť objasňovať prípady, ale aj zistiť spolupáchateľov či logistické zabezpečenie rôznych prípadov. "Pre nás je to pomerne vzdialená téma, naše letisko nie je prudko medzinárodné," povedal Kaliňák s tým, že podstatne väčší prínos to bude mať pri informáciách z letísk vo Frankfurte, Mníchove či Paríži. Ako dodal, pre Slovensko sú podstatné aj ďalšie témy, ktorým sa ministri na rade venovali, a to lepšia ochrana hraníc a otázka kontroly zbraní.

Podľa Fedora Európa čelí hrozbe, ktorú žiaden štát, ani Nemecko, ani Francúzsko a ani Veľká Británia, nedokážu vyriešiť samostatne. Priestor na spoluprácu vidí v dvoch oblastiach. Prvou je spolupráca pri ochrane schengenu a lepšej kontrole vonkajších hraníc a druhou je spolupráca členských krajín EÚ v oblasti prevencie terorizmu. Ako dodal, teroristi sú v tejto oblasti akoby o krok vpred, keďže útoky "boli v Paríži, vykonali ich Belgičania a zosnované mali byť v Sýrii". Fedor preto tvrdí, že úloha tajných a spravodajských služieb je kľúčová. Ako Kaliňák pripomenul, s Europolom si vymieňa informácie päť krajín, jednou z nich je aj Slovensko.

Koľko policajtov je v uliciach

Politici sa venovali aj opatreniam z tzv. antiteroristického balíčka, ktorý avizoval premiér Robert Fico. Podľa Kaliňáka sa teraz využívajú rôzne spôsoby improvizácie, aby udržali bezpečnostný štandard na Slovensku. V uliciach je podľa neho takmer desaťtisíc policajtov, čo nie je dlhodobo udržateľné. Fedor upozornil, že treba "vybalansovať bezpečnosť štátu a slobodu jednotlivca". Myslí si, že v strane Sieť dokážu nájsť zhodu v bezpečnostnej a zahraničnopolitickej otázke, ale budú dbať na to, aby opatrenia neprekročili únosnú mieru, teda nezasiahli do slobody ľudí viac, ako je potrebné. "Hranica medzi slobodou a bezpečnosťou môže byť tenká. Budeme dbať na to, aby neboli narušené hranice slobody," vyhlásil Fedor. Kaliňák uviedol, že žiadne z opatrení neobmedzí komfort občanov, na ktorý si zvykli. "Sme povinní urobiť všetko preto, aby sme teroristickým útokom predišli, respektíve aspoň minimalizovali riziko. Opatrenia prijaté v Bruseli sa budú musieť dostať do života," uzavrel Kaliňák.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…