Naši policajti idú zastaviť tok migrantov. Budú na utečencov strieľať?

21. 10. 2015 7:45

Chrániť maďarský plot proti utečencom budú aj Slovenskí policajti, ktorí včera odišli pomáhať našim južným susedom hranicu so Srbskom. Zúfali utečenci však môžu plot povaliť. Sú naši policajti pripravení potom na utečencov strieľať? Túto otázku si kladie komentátor Denníka N Peter Morvay.

Naši policajti idú zastaviť tok migrantov. Budú na utečencov strieľať?
Foto: SITA
Popis: Členovia maďarských bezpečnostných zložiek stavajú plot na maďarsko-srbskej hranici v obci Ásotthalom
reklama

Najprv treba zastaviť tok migrantov a potom riešiť všetko ostatné, vysvetľoval minister Kaliňák päťdesiatke policajtov, s ktorými sa lúčil pred ich odchodom na srbsko-maďarskú hranicu. Slovenskí muži zákona tam majú pomáhať chrániť plot, ktorý má zabrániť akémukoľvek utečencovi vstúpiť na územie Únie. Policajný prezident Tibor Gašpar nepredpokladá, že naši policajti, ktorí budú vyzbrojení len pištoľami, by smi aktívne zasahovali proti migrantom.

Peter Morvay je však pri vyslaní policajného kontingentu do Maďarska skeptický. „V4 možno životaschopná je, Orbánov plot ťažko. Zatiaľ zdanlivo fungoval, lebo odklonil utečencov k Chorvátsku a Slovinsku. To je asi tak všetko… Tok migrantov nezasataví, maximálne na čas pošle inak,“ myslí si Morvay.

Zároveň si kladie otázku, že čo sa stane, ak sa za plotom nahromadia tisíce zúfalých ľudí. Stredoeurópske a balkánske sa podľa Morvaya nepokúšajú o utečencov postarať, pričom všetku pomoc im poskytujú odborníci. Zúfalí ľudia bez pomoci vraj nemusia mať na výber a plot povaliť. „Začnú ich tam strieľať, aby nešli ďalej? Sú naši policajti pripravení i na takúto situáciu?“ pýta sa Morvay. Väčší zmysel by podľa komentátora malo plot nestavať, ušetriť ľuďom utrpenie a vynaložené peniaze venovať na integráciu. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…